Dzień Kobiet: Tradycja ma już 100 lat!

0

Dla jednych symbol minionej epoki, dla innych okazja do zamanifestowania sprzeciwu wobec nierównego traktowania płci, a dla jeszcze innych pretekst do obdarowania ukochanej kwiatami. Dziś – już po raz setny – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Historia…

- reklama -

 

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych, które istniały na przełomie XX wieku w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zostały wyznaczone przez Socjalistyczną Partię Ameryki dla upamiętnienia strajku pracowników przemysłu odzieżowego w 1908 r. w Nowym Jorku. Wtedy 15 tysięcy kobiet protestowało przeciwko złym warunkom pracy. Właściciel fabryki tekstylnej, w której pracowały strajkujące, nie mogąc sobie z nimi w żaden sposób poradzić, zamknął je w pomieszczeniach służbowych, chcąc w ten sposób uniknąć rozgłosu. W wyniku nagłego wybuchu pożaru zginęło 129 z nich.

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, a dzień ten zatwierdzono uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26 – 28 sierpnia 1910 r.

 

Dzień Kobiet wczoraj i dziś…

 

W Polsce Dzień ten był szczególnie popularny w czasach PRL-u, kiedy każda kobieta musiała otrzymać niezmiennie taki sam upominek – parę rajstop oraz goździka. Parę lat później goździki zostały zastąpione tulipanami. Dzisiaj schematyczne upominki już nie obowiązują. Pomysłów na prezent na Dzień Kobiet jest bardzo dużo. Choć lista popularnych upominków jest stała –  na pierwszym miejscu królują kwiaty, potem słodycze –  to z każdym rokiem odchodzi się od schematu i typowych wyborów na rzecz oryginalności.

 

Świętowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet w Raciborzu rozpoczęło się już wczoraj. W przeddzień tego święta w "Strzesze" odbyła się impreza pn. "W taki piękny wieczór", która zadedykowana została wszystkim Paniom. Podczas imprezy można było wysłuchać solistów Opery Śląskiej z Bytomia – Anny Sotkłosy i Cezarego Biesiadeckiego, którym na fortepianie przygrywał Marek Cieperski.

 

Zobacz więcej zdjęć z koncertu pt. "W taki piękny wieczór", który
odbył się 7 marca w DK "Strzecha".

 

 

W wykonaniu duetu można było wysłuchać m.in. piosenki "Brunetki, blondynki" oraz "Przetańczyć całą noc". Nie zabrakło również pięknych kreacji, pokazów tanecznych w wykonaniu Kingi Stawik i Szymona Harazim oraz pokazów fryzur i makijaży. 

 

Propozycje imprez…

 

8 marca, godz. 18.00: spotkanie w DK "Strzecha" w Raciborzu dla wszystkich Pań, w programie projekcja filmu pt. "Maria Magdalena"
8 marca, godz. 20.00: koncert Kajetana Drozda w piwiarni "Warka" przy ul. Wojska Polskiego w Raciborzu
8 marca, godz. 19.00: koncert pt. "Z drogi" w MOKSiR w Kuźni Raciborskiej w wykonaniu duetu Anna Jegerska-Michalska i Tomasz Behra
9 marca, godz. 18.30: koncert pt. "Muzyczny kwiatek dla Ewy" w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie

 

/p/

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here