ZHP zainaugurował 100-lecie harcerstwa

W dniach 5-6 marca harcerze z Hufca Ziemi Raciborskiej świętowali kolejną rocznicę urodzin założyciela skautingu Roberta Baden-Powella, otwierając tym samym obchody 100-lecia harcerstwa.

22 lutego to dla każdego zuchy oraz harcerze i instruktorzy wielkiej harcerskiej rodziny obchodzą urodziny założyciela skautingu Roberta Baden-Powella. Nie inaczej jest w Hufcu ZHP Ziemi Raciborskiej. Tym razem z opóźnieniem, bo w dniach 5-6 marca 2010 r. świętowali to ważne wydarzenie pod hasłem "Z Bi-Pi w drugie stulecie". Spotkanie było jednocześnie inauguracją obchodów 100-lecia harcerstwa w Hufcu Ziemi Raciborskiej.

- reklama -

Pięć drużyn (69 DW "Wataha", 25 DW HSG "Czarne pantery", 5 GZ "Czarne Jagódki", Próba Drużyna Wędrownicza "Czarne charaktery" i 18 DW "Grunwald") w liczbie 60 osób wzięło udział w obchodach tego święta, które zostały zorganizowane w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu.

 

Na uczestników imprezy czekały warsztaty tematyczne (plastyczne, techniczne, muzyczne), podczas których musieli się wykazać znajomością postaci Roberta Baden-Powella, cechami takimi jak przyjaźń, braterstwo, tolerancja i szacunek. Wykonano również plakaty o tej tematyce. Uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w warsztatach dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu.

Komendantką DMB była phm. Alicja Kołton, na co dzień zastępczyni komendanta hufca ds. programowych. We wstępie zachęciła obecnych do dyskusji na temat braterstwa i przyjaźni. Okazało się, że przyjaźń to dla młodych zuchów m. in. zaufanie, brak samotności, szczerość, pomoc innym.

 

Na wieczornym kominku nie mogło oczywiście zabraknąć Komendanta Hufca phm. Marka Majewskiego. Wygłosił on gawędę na temat ważnych cech i wartości w życiu młodego człowieka. Mówił o ideałach i szacunku do drugiego człowieka. Ten wyjątkowy wieczór, był również okazją do wręczenia granatowego sznura (symbolu funkcji drużynowego) nowej drużynowej druhnie Danucie Sobek.

Pwd. Mariusz Gruchała otrzymał natomiast List Naczelnika ZHP – szczególne wyróżnienie dla młodych drużynowych. Kominkowi przyświecała niesamowita atmosfera śpiewu i dobrej zabawy.

 

Sobotni poranek przyniósł dalszy ciąg warsztatów. Zuchy i harcerze z własnych ciał ułożyli również skrót DMB (Dzień Myśli Braterskiej). Następnie wszyscy udali się na raciborski rynek, gdzie odbył się dalszy ciąg pląsów i zabaw. Harcerze uformowali również szyk apelowy. Zostały rozdane pamiątkowe dyplomy, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkową plakietkę. Na koniec zuchy i harcerze uformowali krąg i życząc sobie wszystkiego dobrego rozjechali się do własnych domów.

Serdecznie podziękowania harcerze kierują do dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, za udostępnienie hali do organizacji imprezy.

Więcej na: www.100lecie.kuzniaraciborska.zhp.pl i www.kuzniaraciborska.zhp.pl

 

/Hufiec Ziemi Raciborskiej/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here