Wycieczka do Katynia nagrodą w konkursie

Raciborskie Centrum Kultury w porozumieniu z I LO. im. Jana Kasprowicza i II LO im. A. Mickiewicza w Raciborzu ogłasza konkurs multimedialny pod hasłem "Katyń. Hańba i Chwała".

Konkurs jest adresowany do młodzieży gimnazjów i szkół średnich Raciborza i powiatu raciborskiego, posłuży rozwojowi wiedzy młodych pokoleń o tym, co w potocznym języku zwykło się określać polską Golgotą Wschodu. Stanowić też będzie lokalną formę upamiętnienia 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

- reklama -

 

Najbardziej wstrząsającym przykładem sowieckiego ludobójstwa, najbardziej bolesnym symbolem stał się mord na niemal 19 tysiącach polskich oficerów w Katyniu, Charkowie i Miednoje wiosną 1940 roku. Dziś już nikt, poza spadkobiercami sprawców, nie wątpi w winę Rosji Sowieckiej, ale jeszcze nie tak dawno temat ten był zakłamywany i przemilczany, także na Zachodzie. Prawda zaś jest straszliwa: 5 marca 1940 roku Józef Stalin i inni członkowie Biura Politycznego WKP złożyli swoje podpisy pod wyrokiem śmierci na polskich jeńców wojennych i odtąd ruszyła sowiecka machina zagłady. Pierwsze strzały padły 3 kwietnia… Myśląc: Katyń i mając osiemnaście lat, co czujemy dziś? Gdzie jest hańba, a gdzie chwała? Jak dotyka tego wszystkiego nasza pamięć, obudzona smutną rocznicą?

 

Zasady konkursu:

 

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie oraz dwuosobowe zespoły uczniów, które przygotują prezentację multimedialną nie przekraczającą 12 minut i złożą ją w formie DVD lub CD do 9 kwietnia, do godz. 15.00 w Raciborskim Centrum Kultury (D.K. Strzecha, ul. Londzina 38, Racibórz).

 

Prace oceni jury składające się z historyków oraz informatyków. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, połączone z projekcją filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy nastąpi 16 kwietnia. Organizatorzy uczynią starania, aby laureaci wzięli udział w pielgrzymce do Katynia i Wilna w czerwcu 2010 roku.

 

Dodatkowych informacji udziela Marek Rapnicki pod nr tel. 502 294 420.

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here