PRASA: Buzek jest trendy

Samorządy śląskich miejscowości prześcigają się w przyznawaniu honorowego obywatelstwa dla Jerzego Buzka. W ten sposób uhonorowało go już kilka miast, w kolejce czekają następne.

Co łączy Woźniki, Lubliniec, Chorzów, Wisłę, Rudę Śląską, Piekary Śląskie, Rybnik i Gliwice? To miasta, które już zdążyły przyznać tytuł honorowego obywatela przewodniczącemu Buzkowi. Współpracownicy byłego premiera przyznają, że planowane są kolejne uroczystości w kolejnych miastach, ale listy miejscowości nie są w stanie podać. To zrozumiałe. Samorządowcy nie zawsze raczą powiadamiać zainteresowanego o swoim pomyśle. Tak było rok temu, gdy tytuł honorowego obywatela przyznali Buzkowi radni Piekar Śląskich. Buzek o wyróżnieniu dowiedział się z gazet. Za co spotkał go ten zaszczyt? A za to, że "były premier jest… patronem miejskiego konkursu gospodarczego i wsparł starania Piekar, by stały się miastem na prawach powiatu".

- reklama -

Inne gminy nie bawią się w szczegółowe uzasadnienia. Ogłaszają wszem i wobec, że Buzkowi tytuł się należy, ponieważ: uczestniczył w ważnych wydarzeniach dla miasta i jego mieszkańców (Rybnik), drugi raz wygrał wybory, uzyskując najlepszy wynik w kraju, i utrzymuje kontakty z lokalną społecznością (Wisła), jest po prostu wybitnym Ślązakiem i godnie reprezentuje region (Ruda Śląska). Wszystkich przebił jednak gliwicki magistrat. Uzasadnieniem uchwały jest… życiorys Jerzego Buzka. Laudacja rozpoczyna się jego datą urodzin, a kończy przypomnieniem, że jest przewodniczącym PE. Uważny czytelnik otrzyma też informację, że Buzek mieszka w Gliwicach – o zjawisku "Buzkomanii" pisze Przemysław Jedlecki w weekendowym wydaniu Gazety Wyborczej .

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 5 kwietnia weźmie udział w wielkanocnej procesji konnej w Sudole.

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here