Polskie harcerstwo ma już 100 lat

0

W 2010 roku przypada 100 rocznica powstania harcerstwa w Polsce. Z tej okazji Hufiec Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka przygotował 10 imprez przewodnich, które będą przyświecać obchodom 100-lecia harcerstwa.

Dokładnie sto lat temu, w 1910 r. Andrzej Małkowski, założyciel i współtwórca polskiego skautingu, przetłumaczył na język polski podręcznik Roberta Baden-Powella "Skauting dla chłopców”. W tym samym roku uczniowie I Gimnazjum św. Anny w Krakowie założyli "Zastęp Kruków”. Wydarzenia te zapoczątkowały powstanie harcerstwa w Polsce. Włączając się do obchodów stulecia harcerstwa polskiego Hufiec Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka podjął się wielu przedsięwzięć, pragnąc nawiązać do harcerskich tradycji.

- reklama -

Z tej okazji Hufiec Ziemi Raciborskiej przygotował 10 imprez przewodnich, które będą przyświecać obchodom 100-lecia harcerstwa. – To kilka pokoleń, wiele zmian, pomysłów, idei. Setne urodziny to wielkie wydarzenie, również w życiu organizacji. To czas podsumowań, planów na przyszłość i stu życzeń pomyślanych przy zdmuchiwaniu stu świec na urodzinowym torcie. W 2010 roku zaśpiewajmy razem 100 lat! Wspólnie upieczmy tort stulecia, na którym wypiszemy życzenia na przyszłość. Wspólnie zdmuchnijmy urodzinowe świeczki! – zachęcają do udziału organizatorzy.

Działania na 100-lecie harcerstwa:


Dzień Myśli Braterskiej

Czas realizacji: 5-6. 03. 2010 r.
Miejsce: Racibórz

Dzień Myśli Braterskiej jest wyjątkowym dniem, który zdarza się tylko raz do roku. W tym roku stanowił inaugurację hufcowych obchodów 100-lecia harcerstwa w Polsce.

Kominek Seniorów "Harcerskie Dęby"
Czas realizacji: 9. 04. 2010 r.
Miejsce: Kuźnia Raciborska

Podczas tegorocznego Kominka Seniorów "Harcerskie Dęby" rozstrzygnięty zostanie konkurs pt. "Moje wspomnienia o ZHP". Hufiec zaprasza na chwilkę zadumy przy kominku byłych i obecnych instruktorów, by móc wspólnie stworzyć kronikę wspomnień dla kolejnych pokoleń.

Harcerski piknik na 35-lecie bazy obozowej
Czas realizacji: 14. 05. 2010 r.
Miejsce: Kuźnia Raciborska

Rok 2010, jest również rokiem obchodów 35-lecia bazy obozowej hufca w Pleśnej. Od momentu powstania bazy, przewinęło się przez nią rzesze harcerek i harcerzy oraz osób niezrzeszonych. Dla Hufca Ziemi Raciborskiej baza obozowa znaczyła zawsze bardzo wiele. Po raz kolejny, harcerze spotkają się, by wspólnie świętować tą ważną dla nich rocznicę! Zorganizowane zostanie multimedialne widowisko, które poprzez szereg kronik, fotografii i innych materiałów pokaże dorobek bazy obozowej!

Harcerska Akcja Letnia 2010 i Nieobozowa Akcja Letnia 2010
Czas realizacji: 26. 06-21. 08. 2010 r. (Harcerska Akcja Letnia) i 5. 07-9. 07. 2010 r. (Nieobozowa Akcja Letnia)
Miejsce: Pleśna i Kuźnia Raciborska

Harcerska Akcja Letnia w roku 100-lecia harcerstwa odbywać się będzie pod hasłem "Bądź gotów na przygodę". Harcerze udowodnią uczestnikom letnich obozów w Pleśnej, że harcerstwo roku 2010, czyli sto lat po jego powstaniu jest organizacją nowoczesną, gotową na wyzwania, a co najważniejsze na nieustającą przygodę! Nieobozowa Akcja Letnia, jak zawsze skierowana jest do osób, które w okresie wakacyjnym nie mają możliwości opuszczenia swojego miejsca zamieszkania. Harcerze po raz kolejny wychodzą z inicjatywą! W tym roku pod hasłem "Bądź gotów na lokalną przygodę" harcerze będą chcieli pokazać namiastkę niesamowitej przygody, jaka czeka na uczestników letnich obozów w Pleśnej.

Dni otwarte podczas II turnusu obozu harcerskiego w Pleśnej 

Czas realizacji: lipiec 2010

Miejsce: Pleśna

Czym byłoby święto 35-lecia bazy obozowej hufca nieobchodzone w Pleśnej? Takiej okazji nie można przepuścić! W związku z tą wyjątkową rocznicą harcerze odsłonią pamiątkową tablicę. Zorganizują również dzień otwarty w obozie, by móc pokazać bazę z jak najlepszej strony zarówno rodzicom dzieci, które biorą udział w obozach, jak również byłym ich uczestnikom. Na gości czekać będzie weekend z kulturą harcerską, prezentacja ośrodka, filmów oraz wystawa zdjęć. Wszystko to zostanie ukoronowane piknikiem dla zaproszonych gości.

II Zlot Hufca Ziemi Raciborskiej
Czas realizacji: 17-18. 09. 2010 r.
Miejsce: Racibórz

Zloty od zawsze kojarzone były z niesamowitą zabawą! Tak samo będzie i tym razem podczas II Zlotu Hufca Ziemi Raciborskiej. Tym razem harcerze spotkają się z okazji 100-lecia ruchu harcerskiego. zlot odbędzie się w Racborzu, gdzie przez długie lata istniał samodzielny hufiec. Zlot będzie również okazją do odnowienia kontaktu z byłymi instruktorami Hufca Racibórz. Zlot podsumuje również pierwszy rok współzawodnictwa gromad i drużyn Hufca ziemi Raciborskiej.

III Rajd Harcerski "1910-2010"
Czas realizacji: 22-24. 10. 2010 r.
Miejsce: powiat raciborski

To już trzecia odsłona rajdu organizowanego przez Hufiec Ziemi Raciborskiej. Dwie poprzednie edycje upłynęły pod hasłem lat "1919" oraz "1939-1989". Tym razem harcerze świętować będą 100-lecie harcerstwa. Pokażą jakie było na samym początku w dniach swoich narodzin oraz jak bardzo się zmieniło przez okrągłe sto lat. Uczestnicy doświadczą zatem dużej dawki historii oraz nowoczesnego wydania harcerstwa roku 2010. Rajd cieszy się dużą popularnością i na stałe wpisał się do kalendarza imprez hufcowych. Jest to niesamowita przygoda, nowe znajomości i walka o Puchar Komendanta Hufca Ziemi Raciborskiej!

Gala Harcerskich Oskarów
Czas realizacji: 20. 11. 2010 r.
Miejsce: Kuźnia Raciborska

Gala Harcerskich Oskarów to niesamowite wydarzenie, które nie miało jeszcze miejsca w naszym hufcu. Chcemy nagrodzić zasłużonych instruktorów hufca obecnie działających, seniorów, harcerzy oraz instytucje i organizacje z nami współpracujące. Preludium do Gali stanowić będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy na 100-lecie harcerstwa, które będzie pamiątką dla kolejnych pokoleń. Sama uroczystość będzie okazją do wielkiego święta zarówno samych harcerzy, jak również wielbicieli harcerstwa. Podczas wspólnego spotkania wszyscy razem zdmuchniemy świeczki na urodzinowym torcie oraz pokażemy nasz dorobek!

Ekspozycja "Harcerstwo na ziemi raciborskiej wczoraj i dziś"
Czas realizacji: jesień 2010
Miejsce: powiat raciborski

Każdy z hufców posiada liczne pamiątki. Każdy z hufców ma również bogatą historię zarówno tą najstarszą, jak również tą bliższą naszym czasom. Jesienią zaprezentują swój dorobek społeczeństwu ziemi raciborskiej. Harcerstwo w nieodzowny sposób wpisało się do tradycji, kultury i wychowania lokalnej społeczności. Dajmy możliwość przywołania wspomnień starszym pokoleniom, a młodszym możliwości poznania harcerstwa.

Betlejemskie Światło Pokoju
Czas realizacji: 19-24. 12. 2010 r.
Miejsce: wszystkie gminy powiatu raciborskiego

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju jest ogólnie znana! Tradycyjnie ogień z Betlejem harcerze odbiorą na Jasnej Górze w Częstochowie, a następnie wyjątkowo przekażą je we wszystkich gminach naszego powiatu! W roku urodzin ruchu harcerskiego, Betlejemskiego Światła Pokoju nie może zabraknąć na stołach mieszkańców naszego powiatu. Będzie to ostatnia z imprez przyświecająca obchodom 100-lecia.

Przedsięwzięcia towarzyszące

Obejmować one będą przygotowanie przez harcerzy okolicznych pocztówek na 100-lecie ruchu oraz 35-lecie bazy obozowej. Harcerze wspólnie stworzą kolaż oraz księgę wspomnień, która pozostanie wieczną pamiątką ich harcerskiej działalności. Opracują folder oraz ulotkę. Harcerze otrzymają hufcowe plakietki oraz dostaną możliwość kupna hufcowych koszulek z naszym logiem! Zorganizowane zostaną liczne konkursy oraz wiele innych przedsięwzięć programowych!

 

Więcej na:

100-lecie harcerstwa

Hufiec Ziemi Raciborskiej

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here