Niedziela Miłosierdzia Bożego – 11 kwietnia 2010

10

Podczas uroczystości kanonizacji św. s. Marii Faustyny Kowalskiej, dnia 30 kwietnia 2000 roku papież Jan Paweł II ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego, obchodzone w II niedzielę wielkanocną w Kościele Katolickim na całym świecie.

Miłosierdzie Boże to nieskończona miłość i zdolność wybaczania nawet największym grzesznikom, jeśli o to poproszą i do winy się przyznają. Bardzo dobitnie określają to między innymi słowa z ewangelii „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec Wasz jest miłosierny” ( ŁK. 6,36). Z zapisków w „Dzienniczku” św. Siostry   Faustyny  Kowalskiej wynika, iż to sam Chrystus chciał aby obchodzono takie święto.Ta współczesna, święta zakonnica, urodzona jako trzecie dziecko z dziesięciorga rodzeństwa  rolników we wsi Głogowiec koło Turka, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w 1925 r. w Warszawie. Po roku przeniesiono Ją do nowicjatu w Krakowie. Za przyczyną głębokiej pobożności i wiary w Boga stała się mistyczką i wizjonerką. Niemal codziennie nawiązywała kontakt z Chrystusem i z nim rozmawiała. Jej spowiednik ks. Michał Sopoćko zachęcił Ją do prowadzenia zapisków z tych duchowych spotkań z Chrystusem. Uczyniła to i zaczęła prowadzić „Dzienniczek”, który  dziś rozpowszechniony jest w wielu językach niemal na całym świecie. Święta siostra  Faustyna  pod wpływem prośby Chrystusa, podczas pobytu w Wilnie poprosiła  artystę Eugeniusza  Kazimirowskiego aby   namalował charakterystyczny obraz Chrystusa Miłosiernego.

- reklama -

 

 

To dzięki Jej zapiskom i sugestiom wyznaczono codziennie o 15,00  tzw. Godzinę Miłosierdzia Bożego i wprowadzono odmawianie koronki do Miłosierdzia Bożego, a Krótka modlitwa „Jezu ufam Tobie” jest często wymawiana przez katolików. Ciężko  chora s. Faustyna ostatnie dwa lata swego życia przebywała ponownie w domu zakonnym w Krakowie. Tam też zmarła w wieku 33 lat i została pochowana na miejscowym cmentarzu. Kult Miłosierdzia Bożego rozszerzał się szczególnie podczas II wojny światowej dzięki Polakom.  Stolica Apostolska wówczas i w latach następnych, mimo petycji biskupów polskich, nie zaakceptowała szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez s. Faustynę oraz obchodów  Święta Miłosierdzia Bożego  Karol Wojtyła  podczas wojny  w drodze do pracy w kamieniołomach „Solvay” codziennie przechodził obok  domu zakonnego sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i kaplicy-kościoła w którym znajdował się obraz  Chrystusa Miłosiernego. Zawsze tam wstępował na modlitwę. Po latach jako Papież 30 kwietnia 2000 roku kanonizował św. Siostrę Faustynę  Kowalską i ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego. W 2002 roku 17 sierpnia  konsekrował powstałe  obok tego kościoła w Krakowie -Łagiewnikach ogromne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

 

 

 Odtąd jest ono świątynią międzynarodową. Stąd ma promieniować Boże Miłosierdzie na cały świat. Jan Paweł II czuł ścisłe więzi z kultem Miłosierdzia Bożego  i ono było mu bardzo bliskie. Jeszcze na dwa dni przed śmiercią, dokładnie w wigilię tego święta  papież przesłał do Łagiewnik swój ostatni telegram w którym przekazał serdeczne pozdrowienia wszystkim którzy będą gromadzić się w sanktuarium i wskazał aby wielbić Boga za Jego przebaczającą miłość. Przekazał też  słowa swego, papieskiego błogosławieństwa.Warto dodać, iż w każdą niedzielę o godz. 7,00 Telewizja Polska w pr. 1 przeprowadza transmisję Mszy św. odprawianej w kościółku łagiewnickim, gdzie również znajdują się relikwie św. s. Marii Faustyny Kowalskiej.

/K.N./

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

10 KOMENTARZE

 1. Pogrążeni w smutku narodowej żałoby módlmy się jak najczęściej za dusze zmarłych. To im może pomóć. Prośmy Dobrego i Miłosiernego Boga o otuchę oraz siły do przetrwania tak trudnych chwil i doświadczeń dla osób najbliższych tych śp. tragicznie zmarłych..

 2. A.L.

  To wielk,ie Święto Miłosierdzia Bożego jest szczególną okazją aby wyprosić u Chrysusa łaski wybawsienia dla ofiar katastrofy.
  W informacjach różnych polskich stacjach TV wszyscy pytani wyrażali się bardzo pozytywnie o śp. Lechu Kaczyńskim, podkreślając Jego ogromny patriotyzm, umiłowanie ojczyzny, ,. przypomimnanie historii.ojczyzny i walki o prfawdę oraz
  Niektórty przyznali się, iż wcale nie głosowali na Niego w wtyborach prezydenckich. Zastanawiałem sikę czy to jakaś metamoprfoza, grzeczność a może hipokryzja. Jeżeli rzeczywiście Ci ludzie ronież tak myślą jak mówili to PIS ogromnie zyskał. Teraz powinni wsystawić dobrego, znanego kandydata. Niech będzie to Jarolsław. On się też nadaję.Bo inaczej znowu ubiegnie nas ktoś przypadkowy.

 3. C.K.

  Jezus Miłosierny jest dla nas przykładem wybaczania i pojednania ale opartych na wyjaśnieniu prawdy , przyznania się do grzechu . Kapłani czekają w konfesjonałach.

 4. TAK słusznie taki przypadkowy jak LECH, a po co w konfesjonałach? Zbierać wiadomości o sąsiadach!

 5. S.K.

  Wątpiący i innowiertcy lub ateiści teżpowinni uszanować idee święta Miłosierdzia Bożego. Jeżeli w takich chwilach i okresie potrafisz kpić z Boga i ludzi, to kim jesteś, wyzuty z ludzkiej godności ?

 6. Ergo

  Niedziela Bożego Miłosierdzia ma dla Polaków szczególne znaczenie; objawienie Siostry Kowalskiej o Bożym Miłosierdziu, w wigilię tego święta umiera Papież Jan Paweł II, ginie w katastrofie w Starobielsku Prezydent Lech Kaczyński, Polacy budują Świątynię Bożej Opatrzności zaś święto Opatrzności Bożej ustanawia Polski Papież. Polska niech w końcu zacznie się modlić bo Bóg zsyła nam Znaki.

 7. D.L.

  Bóg jest miłosierny dla wszystkich.

 8. D.L.

  Tak. Bóg jest miłosierny dla wszystkich ludzi, taqkże dla grzeszników.

 9. Niech Cię Bóg ma swojej opiece, bo ty sam już upadłeś za nisko, by pojąć Boże miłosirdzie.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here