Ruszyły matury. We wtorek egzamin z języka polskiego

Rozpoczęły się matury. Tradycyjnie pierwszym przedmiotem zdawanym przez trzecioklasistów był język polski. Tegoroczni maturzyści musieli "zmierzyć się" ze "Świętoszkiem" Moliera oraz ze "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall.

- reklama -

Matura nie jest konieczna do ukończenia liceum, jest natomiast niezbędna, jeśli chcemy kontynuować edukację, ponieważ od jej rezultatu zależą wyniki rekrutacji na studia. W tym roku maturzystów czeka duża nowość. Po ponad 20 latach przerwy jako obowiązkowy egzamin wraca matematyka – wcześniej była tylko jednym z przedmiotów do wyboru. W kolejnych dniach maturzyści będą musieli więc przystąpić obowiązkowo do trzech egzaminów pisemnych: z matematyki, z wybranego języka obcego nowożytnego oraz z jednego wybranego przedmiotu. Dzisiaj o godzinie 9.00 maturzyści w całej Polsce zasiedli w ławkach, aby sprawdzić swoją wiedzę z języka polskiego.

 

Matura z j. polskiego nie była trudna. Bardziej obawiam się jutrzejszej
matematyki – mówił Kuba,uczeń I LO w Raciborzu, który chciałby
kontynuować swoją edukację na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

 

Matura z języka polskiego składa się z dwóch części. Pierwsza część sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem, a druga pisania. Na arkuszu egzaminacyjnym zawsze znajdują się dwa tematy, z których maturzysta musi wybrać jeden i napisać na ten temat wypracowanie. W tym roku na trzecioklasistów czekał "Świętoszek" i "Zdążyć przed Panem Bogiem". Zdecydowana większość uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu wybrała tę drugą lekturę. Jak mówią maturzyści, matura z języka polskiego była łatwa. – Do tej części egzaminu nie przygotowywałem się wogóle. Nauczyciele straszyli, że będzie ciężko, jednak ich obawy nie były słuszne – powiedział po zakończeniu egzaminu Rafał, uczeń I LO. Podobne zdanie ma jego kolega z klasy – To było banalne. Wczoraj przeczytałem kilkanaście streszczeń lektur dla przypomnienia, jednak nie było się czego bać – powiedział Patrick Multan.

 

Maturzyści z I LO przy ul. Kasprowicza w Raciborzu.

 

Pisemna sesja maturalna potrwa do 22 maja, ustna – do 28 maja. Uczeń zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki jesienią. Niezależnie od tego, niezadowoleni z wyniku egzaminu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat.

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj