
Od wczorajszego wieczora ma terenie powiatu raciborskiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy zarządzony przez starostę Adama Hajduka.
Zarządzenie 5/10 starosty raciborskiego z 16 maja wprowadza stan alarmu przeciwpowodziowego na terenie gmin Racibórz, Kuźnie Raciborska, Krzanowice, Nędza, Pietrowice Wielkie, Rudnik, Kornowac i Krzyżanowice. Od kilku dni obowiązuje najwyższy, trzeci stopień zagrożenia. Tymczasem stan wód na terenie powiatu rośnie, a fala kulminacyjna na Odrze dopiero jest spodziewana. Służby uspokajają, że dla Raciborza nie powinna ona osiągnąć wysokości zagrażającej zalaniem, gorzej może być w miejscowościach na terenie powiatu, gdzie nie ma wałów.
Wg prognoz deszcz ma przestać padać we wtorek.
aktualizacja: W wyniku intensywnych opadów deszczu w zlewni górnej Odry nastąpił znaczny przybór wody w Odrze i jej dopływach.
Na godz. 9.00 stan wody wynosi:
Chałupki – 616 cm
Krzyżanowice- 777 cm
Miedonia- 693 cm
Służby miejskie i powiatowe na bieżąco kontrolują sytuacje. Od wczoraj systematycznie odbywają się posiedzenia zespołów kryzysowych zarówno w powiecie jak i w mieście z udziałem przedstawicieli służb, inspekcji straży, gdzie przekazywane są informacje o stanie zabezpieczenia kanalizacji burzowej i sanitarnej, drożności studzienek, wiaduktów i pompowni, sytuacji na drogach, wiatrołomach, niegroźnych podtopieniach. Przekazywana jest również informacja o zasobach mieszkalnych gdzie stwierdzono niedrożne, zamulone studzienki wokół budynków. Wszystkie zgłoszone przypadki na bieżąco są usuwane. Służby zostały wyposażone w worki z piaskiem do zabezpieczenia lokalnych podstopień z pól i wód opadowych.
Prognozowany w godzinach popołudniowych stan wody na wodowskazie w Miedoni około 850 cm nie stwarza zagrożenia dla mieszkańców




![Widowisko „nie z tej Ziemi”. Gwiazdka Serc rozbłysnęła po raz 22. [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/gwiazdka-serc.jpg)


![Przedświąteczne rękodzieło w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Przedświąteczne rękodzieło w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/warsztaty-swiateczne-boze-narodzenie.jpg)




![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)
![„Odblaskowa szkoła” w Raciborzu. Uczniowie uczą się bezpieczeństwa na drodze [ZDJĘCIA] sp15 odblaski](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/sp15-odblaski-1.jpg)
![Urzędnicy na szkoleniu obronnym w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA] Urzędnicy na szkoleniu obronnym w Kuźni Raciborskiej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/13-sbot-kuznia-raciborska.jpg)





![Akcja „Podaj Prezent” na rynku w Raciborzu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/akcja-podaj-prezent.jpg)
![Karol Staniewicz i Martyna Borkowska autorami najlepszego biznesplanu w Raciborzu [ZDJĘCIA] Karol Staniewicz i Martyna Borkowska autorami najlepszego biznesplanu w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/najlepszy-biznesplan-raciborz.jpg)
[img]upload/small_0odra_woda.jpg[/img]
zjęcie kanału obok Obory – poniedziaek 8:00
nie ma powodow do niepokoju, zbiornik raciborz dolny nas uratuje… bo chyba od 97′ juz go wybudowali…?