Zagrożenie powodziowe: Prezydent uspokaja, ale…

…nie wyklucza też najgorszej ewentualności. Dziś o 19.30 w Urzędzie Miasta odbyła się specjalnie zwołana konferencja prasowa, na której Mirosław Lenk poinformował o najnowszych prognozach na nadchodzącą noc. – Wody nikt nie powstrzyma – ostrzega prezydent

Z ostatnich doniesień wynika, że poziom wody na Odrze w Chałupkach ustabilizował się, w Krzyżanowicach lekko rośnie, a w Raciborzu-Miedonii rośnie znacznie. Fala kulminacyjna dla Raciborza może nadejść od godz. 2.00 do 6.00 rano, ale ma wynieść nie więcej niż 9,20 – 9,40 metra. To dobra wiadomość, gdyż oznacza, że woda nie przeleje się przez wały (doniesienia z godz. 14.00 prognozowały fale nawet 10 m). Racibórz jest więc bezpieczny, pod warunkiem, że wały nie ulegną naporowi wody i nie zostaną przerwane. W najbardziej newralgicznych miejscach – na Uldze przy ul. Gliwickiej i na wysokości Parku Zamkowego są podwyższane. Gorsze wiadomości są dla miejscowości nadodrzańskich za Raciborzem – tam ta wysokość fali nie wróży nic dobrego.

- reklama -

 

Prezydent nie wyklucza jednak najgorszego dla Raciborza. W stan najwyższej gotowości postawione zostały wszystkie slużby. – O godz. 23.00 będzie osiągnięta gotowość do ewakuacji z dzielnic zagrożonych zalaniem – poinformował prezydent. – Jeśli będzie przekroczony poziom 9 metrów, to piętnaście minut po 23.00 rozpoczynamy ewakuację. M. Lenk zastrzegł, że z możliwości ewakuacji skorzystają ci, którzy chcą. Dla nich są wyznaczono miejsca, gdzie mogą schronić się przed nadchodzącą wodą, a także parkingi gdzie mogą umieścić pojazdy. Ich wykaz znajdziesz tutaj. Choć prognozy są w miarę optymistyczne, prezydent na wszelki wypadek apeluje o przygotowanie sie na każdą ewntualność. – Cały sprzęt elektroniczny, rzeczy cenne i narażone na zniszczenie przenieśmy na wyższe kondygnacje, gdzie woda nie sięgnie – zaapelował. Dodał, że dziś spotkał się z szefami największych firm położonych na terenach zagrożonych zalaniem i są oni przygotowani do ewakuacji. Na pytanie czy to prawda, że Czesi spuszczają wodę ze swoich zbiorników retencyjnych uspokoił, że w czterech z pięciu zbiorników, choć są wypełnione, wypływa tylko tyle wody ile do nich wpływa, piąty zaś cały czas jest niewypełniony i przyjmuje wodę.

 

Na koniec prezydent zaapelował o rozwagę i nierozprzestrzenianie niesprawdzonych (czy wręcz fałszywych) informacji, zwłaszcza na internetowych forach. Wg niego powoduje to chaos i dezinformację, a to ostatnie co w tym trudnym dla miasta czasie jest potrzebne.

 

/ps/

 

Edycja: zgodnie z ostatnim komunikatem Urzędu Miasta ewakuacja została przyspieszona i rozpocznie się o godz. 22.00

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Ten sam most przejechałem w odstępie dwóch godzin 18,30 -20,30 – ta woda szybko rosnie i chyba tym razem ten most będzie mocno zagrożony? Nie wykluczone, że zostanie zamknięty dla ruchu? Na marginesie konferencji z prezydentem Lenkiem o neuralgivznym miejscu przy parku Zamkowym, w tym przedziale czasu z ul Reymonta widać zalany park a z tamtąd droga wolna na cały Ostróg?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here