Marszałek obiecuje wsparcie materialne dla samorządów

„Dziś najważniejsza jest pomoc doraźna naszym mieszkańcom” – mówi marszałek Bogusław Śmigielski. Po oszacowaniu strat obiecuje wsparcie materialne dla samorządów walczących z żywiołem.

Sytuacja powodziowa w województwie śląskim jest trudna, a najbliższe godziny mogą przynieść jej dalsze pogorszenie. Opady mają trwać do soboty, choć już nie tak intensywne jak do tej pory. W województwie śląskim wg ostatnich danych Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego ewakuowano już 588 osób, zalanych zostało 2668 budynków, woda uszkodziła, przelała lub przerwała wały na 25 odcinkach. W 124 miejscowościach województwa prowadzona jest akcja ratunkowa. Bierze w niej udział 516 zastępów PSP, 1569 zastępów ochotniczej straży pożarnej i 216 sekcji innych służb, w tym także stu żołnierzy z ciężkim sprzętem. W gotowości jest jeszcze 140 żołnierzy.  

- reklama -

Policja zabezpiecza miejsca ewakuacji i opuszczone mienie, organizuje też objazdy. W akcji bierze udział 500 policjantów, w tym 200 z katowickiego oddziału prewencji. Do walki z żywiołem i jego skutkami marszałek powołał specjalny zespół. W jego skład wchodzą przedstawiciele Zarządu Województwa, Zarządu Dróg Wojewódzkich, Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach oraz Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

„Po oszacowaniu skutków żywiołu wystąpię do Sejmiku Województwa Śląskiego z projektem uchwały dotyczącej przyznania pomocy dla poszkodowanych samorządów” – zapowiedział marszałek Bogusław Śmigielski.

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here