Rudy: Zabytek też ma swoje święto

1

W sobotę, 12 czerwca na terenie Skansenu Zabytkowej Kolei Wąskotorowej w Rudach odbyła się impreza pn. "Święto Szlaku Zabytków Techniki".

Szlak Zabytków Techniki obejmuje całe województwo śląskie i rozciąga się od Częstochowy po Żywiec oraz od Rud po Mysłowice. W sumie jest to 29 obiektów w 23 miejscowościach. Jednym z nich jest rudzki Skansen Zabytkowej Kolei Wąskotorowej, nad którym od 1 stycznia 2009 r. pieczę sprawuje Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.

- reklama -

 

 

Tego pięknego i słonecznego dnia na odwiedzających to istne muzeum na wolnym powietrzu czekał szereg atrakcji. Przed publicznością wystąpiły zespoły grające muzykę folkową – Yaroslav oraz Wersja Robocza. Nieco inny klimat zaprezentowała Basia Beuth z zespołem. W świat bębnów wprowadziła zgromadzonych przed sceną dość mocno okrojona grupa Tumbao ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.

 

 

 

 

Rozrywki nie zabrakło poza sceną. W sąsiedztwie starych i wysłużonych pojazdów wojskowych chętni mogli spróbować swych sił w strzelaniu z łuku do tarczy. Kolejka ustawiła się również do ręcznej drezyny, którą – pokonując dystans około 10 metrów – należało zatrzymać tuż przed ustawioną na torach przeszkodą. Precyzyjnych pomiarów dokonywał Stefan Wardenga. Zadanie – choć z pozoru proste – nie zawsze kończyło się sukcesem.

 

 

Ogromnym powodzeniem cieszyły się ponadto przejażdżki kolejką wąskotorową. Wagoniki, ciągnięte przez lokomotywy spalinowe pamiętające czasy Władysława Gomółki czy Edwarda Gierka – na niejednym turyście robiły oszałamiające wrażenie. Z wycieczki siedmiokilometrowym odcinkiem łączący Rudy ze stacją w Stanicy oraz przystankiem w Paproci skorzystało w sumie blisko 300 osób.

 

 

W trakcie pobytu w skansenie można było zwiedzić lokomotywownię (prócz taboru, są tam szyny z 1888 r. wyprodukowane w funkcjonujących do dziś zakładach Kruppa) czy wagonownię, gdzie znajdują się stare lokomotywy, które – po gruntownym remoncie – ponownie ruszą na wąski tor. Na stację niebawem wjedzie także wąskotorowy parowóz – ewenement w skali europejskiej.

/BaK/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. Kostek

    Było wspaniale; mam nadzieję, że to nie pierwsza, i nie ostatnia tego typu impreza. Chwała dla administratorów kolejki, że chcą ratować ten coraz rzadziej spotykany już tabor.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here