Plener malarski: Racibórz utrwalony na obrazach

Wystawą na stadionie miejskim w Raciborzu zakończył się plener malarski pn. "Tworzę więc jestem". Zjechali na niego artyści z różnych stron Polski. Zostawili po sobie bogaty plon: kilkadziesiąt obrazów prezentujących najpiękniejsze zabytki naszego powiatu. Zobacz fotorelację.

Plener rozpoczął się w atmosferze radości. Artyści wędrując po Raciborzu wybrali miejsca pracy twórczej. Większość ścieżek prowadziła ich do kościołów i zabytkowych kamiennic. Tegoroczni uczestnicy przyjechali na plener z Warszawy, Krakowa, Poznania i z Sanoka. Plener malarski został zorganizowany w naszym mieście już po raz trzeci. Po raz pierwszy jednak stał się częścią obchodów Dni Raciborza. Plener stał się również szeroką promocją naszego regionu. Ale przede wszystkim stał się artystycznym spotkaniem utalentowanych ludzi, które miało połączyć osoby słyszące i niesłyszące.

- reklama -

 

 
Impreza rozpoczęła się 7 czerwca uroczystą inauguracją w DK "Strzecha". Każdy z uczestników , przy pomocy Ireny Białuskiej (tłumacz języka migowego) opowiedział coś o sobie. Opowieściom uczestników przysłuchiwali się zastępca prezydenta, Ludmiła Nowacka i naczelnik Wydziału Edukacji, Marek Kurpis. – Państwo nie w ilości, ale w jakości wpisujecie się w nasza kulturę. Ważne jest to, że chcą Państwo pokazać innym swój talent i dzielić się nim z wszystkimi, tak aby wszyscy z daru, który macie mogli korzystać – powiedziała Ludmiła Nowacka.

 

 
Program pleneru był niezwykle bogaty i ciekawy. Po inauguracji artyści odwiedzili muzeum oraz zakład kowalsko – ślusarski pana Jana Sochy w Bieńkowicach, gdzie mogli spróbować swoich sił w kuciu żelaza.

 

 

Popołudniu na raciborskim Rynku odbył się występ teatru pantomimy Deaf Poland z Wrocławia. Wieczorem przyszedł czas na pracę z pędzlem. Następnego dnia grupa malarzy wysłuchała (przetłumaczonego na język migowy) wykładu mgr Krystiana Łyczka na temat historii Raciborza i Śląska, po czym wyruszyli zwiedzać miasto szlakiem zabytków.

 

 
9 czerwca malarze wyjechali do Pietrowic Wielkich – Gródczanek, gdzie malowali XVII-wieczny kościół pod wezwaniem św. Krzyża. Podczas trwania pleneru artyści mięli okazję odwiedzić także Rybnik. Plener zorganizowany został w ramach projektu "Promocja Kultury Ziemi Raciborsko – Rybnickiej", postanowiono więc uwiecznić na płótnie również Rybnik. Uczestnicy pleneru zwiedzili miasto oraz spotkali się z władzami miasta, a następnie udali się do Rud Wielkich, aby zobaczyć pocysterski zespół klasztorno – pałacowy. Był to czas wzmożonej pracy, spotkań w grupie, wymiany doświadczeń technik malarskich i rysunkowych pomiędzy uczestnikami.

 

W piątek grupa miała okazję uczestniczyć w wystawie komisarza pleneru Michała Justyckiego pt. "W krzywym zwierciadle", zorganizowanej z okazji 20-lecia Samorządu. Plener malarski zakończył się wystawą poplenerową na Stadionie OSiR, podczas imprez organizowanych w ramach Dni Raciborza. Raciborzanie chętnie oglądali prace artystów i rozmawiali z nimi. – Projekt ma za zadanie połączyć osoby słyszące i niesłyszące. Jest również projektem międzynarodowym. Czekamy właśnie na gości z Czech, którzy również wezmą udział w naszym plenerze – mówiła podczas rozpoczęcia projektu, Janina Wystub. Plan nie zawiódł. Niesamowita atmosfera, wspomnienia i piękne prace to efekty wspólnej pracy uczestników projektu. – Życzę Wam, aby to, czego doświadczyliście podczas pleneru zostało nie tylko na płótnie, ale przede wszystkim w Waszych sercach – powiedziała zastępca prezydenta, Ludmiła Nowacka.

 

 

 

15- osobowa grupa artystów z Polski i Czech: Baranowska Martyna (Racibórz), Giergun Danuta (Kraków), Grabowski Tomasz (Warszawa), Jankowski Maciej (Poznań), Jiři Janda (Hlucin), Kickie Kazimierz (Warszawa), Kłosińska Katarzyna (Kraków), Kucharska Maria (Racibórz), Nikadon Bogdan (Kłodzko), Oliwkowska Ewa (Kowary), Pasowicz Edward (Sanok), Pilśniak Katarzyna (Stalowa Wola), Postawa Beata (Kraków), Starczyńska Jadwiga (Kraków), Wolczak Jerzy (Puławy), Lasecki Marek – wolontariusz (Warszawa) opuściła Racibórz w świetnym nastroju i jeszcze większym zapałem do pracy nad swoimi umiejętnościami. Urzekła ich architektura naszego regionu, kilkoro z nich zapowiedziało już swój udział w kolejnych edycjach imprezy.

 

fot. Marcin Komorowski

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here