Powiat szuka partnerstwa na Ukrainie

Powiat raciborski zabiega o nawiązanie stosunków partnerskich z ukraińskim miastem Komsomolsk. – W ten sposób oddamy to, co sami kiedyś otrzymaliśmy i wesprzemy europejskie aspiracje Ukrainy – tłumaczy starosta Adam Hajduk.

Powiat już wcześniej rozglądał się za partnerem na wschodzie. Nie powiodły się pierwsze próby nawiązania partnerstwa z rejonem Rohatynia (miasta partnerskiego Krzanowic) gdyż jak stwierdził starosta, "nie było odpowiedniego klimatu". Wtedy pojawiła się opcja Komsomolska. – Komsomolsk to miasto położone w obwodzie połtawskim w śr. wsch. Ukrainie, liczące ponad 50 tys. mieszkańców, czyli wielkością zbliżone do Raciborza – poinformował starosta Hajduk podczas czerwcowej sesji Rady Powiatu. Kontakt został nawiązany dzięki Konsulatowi Generalnemu Ukrainy w Krakowie, przez który władze ukraińskiego miasta poszukiwały partnera w Polsce.

- reklama -

Od jesieni ubiegłego roku prowadzona jest korespondencja w sprawie ustalenia warunków współpracy, zaś na 29 – 31 lipca br. zaplanowano wstępnie pierwszą oficjalną wizytę komsomolskiej  delegacji w Raciborzu. – Kiedyś inni pomogli nam. Dziś mamy szansę oddać to, co dostaliśmy  przy okazji zawierania umów z naszymi niemieckimi partnerami i wesprzeć w ten sposób europejskie aspiracje Ukrainy – uzasadnił Starosta.

Do tej pory powiat raciborski ma podpisane umowy partnerskie z powiatem Markischer i miastem Rendsburg (Niemcy), hrabstwem Wrexham (Walia) oraz powiatem kędzierzyńsko – kozielskim

/ps/

fot. internet

- reklama -

3 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here