Niebezpieczeństwa dzikich kąpielisk po powodzi

0

Rozpoczęły się wakacje. Od kilku dni rozpieszcza nas letnia pogoda. W takie dni każdy szuka skrawka cienia lub orzeźwiającej wody. Niestety ludzie często wybierają dzikie kąpieliska, które po ostatniej powodzi stały się jeszcze bardziej niebezpieczne.

- reklama -

Po długich, zimnych i deszczowych tygodniach wszyscy byliśmy spragnieni słońca, które teraz próbuje nadrobić stracony czas. Przyszły weekend zapowiada się słonecznie. W takie dni każdy szuka skrawka cienia lub orzeźwiającej wody. Od kilku dni czynne jest kąpielisko "Obora" w Raciborzu, jednak wielu ludzi wybiera dzikie kąpieliska. Przechadzając się na przykład przez stare wyrobiska pożwirowe znajdujące się na Ostrogu można zauważyć opalających się nad brzegiem młodych ludzi, a nawet młodzież zażywającą kąpieli w wodzie, która po ostatniej powodzi stanowi podwójne zagrożenie dla naszego organizmu. Na zalanych terenach opadająca woda odsłoniła przede wszystkim masę śmieci i nieżywych zwierząt. Brudna woda zawiera też wiele niebezpiecznych bakterii i zarazków, a także chemikaliów, które mogą prowadzić do poważnych chorób. Podczas majowej powodzi woda z dzikich kąpielisk m.in. z tych znajdujących się na Ostrogu i niedaleko tamy przy Rafako wystąpiła z brzegów, po czym gdy zaczęła opadać zabrała ze sobą wszystkie śmieci z powrotem do swoich koryt. Woda ta unosi ze sobą nie tylko śmieci, ale również szczątki zwierząt, wypłukuje szamba, wysypiska śmieci i inne niebezpieczne epidemiologicznie miejsca. Nie wiemy co może znajdować się w tych zbiornikach. Lekarze i Sanepid ostrzegają, aby o ile się da, unikać kontaktu ze skażoną wodą. Oczywiście wiadomo, że kąpiel w tych miejscach jest zabroniona, jednak zawsze znajdą się ludzie, którzy z dzikich kąpielisk korzystać będą. Niestety, jedynym miejscem w okolicy, gdzie obecnie można bezpiecznie schłodzić się w zimnej wodzie jest basen przy ul. Markowickiej. Żaden ze zbiorników naturalnych i cieków wodnych na terenie miasta i powiatu nie nadaje się do kąpieli. W tym roku raciborzanie powinni pożegnać się więc z myślą o wypadach nad naturalne kąpieliska. Woda po powodzi to prawdziwa wylęgarnia chorób. To może być dur brzuszny, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A. Ponieważ jest wilgotno, to możliwy jest wysyp kleszczy, a więc niebezpieczeństwo zarażenia boreliozą, czy wirusowym zapaleniem mózgu.

 

/p/

 

 

—————————————-
REKLAMA

HP ProBook 4510s T4400 + OFFICE07 Ready + TORBA HP Basic Carrying Case

Komputer stworzony dla pracowników małych firm, którzy potrzebują eleganckiego i ekonomicznego notebooka, wyposażonego w oddzielną klawiaturę numeryczną i ekran o przekątnej 39,6 cm (15,6"), na którym można wyświetlać duże dokumenty i arkusze kalkulacyjne. Notebook także doskonale sprawdza się w grach dzięki nowoczesnej karcie graficznej oraz ekranowi LED HD z powłoką antyrefleksyjną i rozdzielczością 1366×768.

 

Specyfikacja techniczna:

System operacyjny: Windows ® 7 Home Premium 32-bitowy

Procesor : Intel® Pentium® T4300 / T4400 (magistrala FSB 2,10–2,20 GHz, 800 MHz FSB, 1 MB pamięci podręcznej L2)

Pamięć ram: DDR2, 800 MHz, 2048 MB
Możliwość rozbudowy do 8 GB

Dysk twardy: SATA (7200 obr./min) 320 GB

Karta graficzna: Akcelerator graficzny Mobile™ Intel® Graphics Media Accelerator X4500 HD
Karta graficzna ATI Mobility Radeon™ HD 4330 z 512 MB wydzielonej pamięci wideo

Wyświetlacz: 15,6-calowy ekran LED HD z technologią BrightView (rozdzielczość 1366×768)

Klawiatura : Pełnowymiarowa klawiatura Chiclet z oddzielną klawiaturą numeryczną

Wyposażenie: Zasilacz + Torba HP Basic Carrying Case

Waga notebooka: od 2,59 kg

 

Cena w SOFT-ib – 2228zł!

Zapraszamy do naszego sklepu SOFT-ib przy ulicy Klasztornej 12 w Raciborzu!

 

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here