Przemyślana i spokojna jazda

  Sposobem na tańszą jazdę jest stosowanie zasady ecodrivingu . Z angielskiego, ecodriving to po prostu jazda ekonomiczna i ekologiczna. Ale co najważniejsze – dzięki takiej jeździe można zaoszczędzić od 5 do nawet 15 % paliwa.

  Zasady, przynajmniej na początku, mogą stwarzać problemy, zwłaszcza tym kierowcom, którzy mają już swoje przyzwyczajenia. Ale po czasie okaże się, że było warto. Jeżeli warunki na to pozwalają, należy ruszać dynamicznie. Pedał powinno się wciskać do 3/4 głębokości, ale nigdy do końca. Biegi należy zmieniać, kiedy silnik (benzynowy) osiągnie 2500 obrotów, a w  samochodach z silnikami diesla 2000 obrotów.

  - reklama -

   

  Po rozpędzeniu się, należy utrzymywać stałą prędkość. Ważne jest, aby jechać na możliwie najwyższym biegu. Nagłe hamowanie i przyspieszanie, trzymanie się niemal na zderzaku innego samochodu – także nie sprzyja oszczędnej jeździe. Zjeżdżając z górki nie wolno jechać na luzie – samochód spokojnie może jechać na odpowiednim biegu, z puszczonym gazem. Dojeżdżając do skrzyżowania odpowiednio wcześniej trzeba zdjąć nogę z pedału gazu. Samochód zacznie zwalniać, spadną również obroty silnika. Kiedy będą w granicy 1500 obrotów, wtedy można spokojnie zmienić bieg na niższy. Np. kiedy samochód jest na 5. biegu, a obroty będą na poziomie 1600, wtedy można wrzucić 4. bieg. Najlepiej robić tak do całkowitego wyhamowania samochodu.

   

  Naturalnie tę technikę najlepiej zastosować na długiej trasie. Wiąże się to również z tym, że trzeba utrzymywać sporą odległość od samochodu, który jedzie przed nami, tak, żeby zawsze mieć możliwość spokojnie wyhamować (najlepiej właśnie silnikiem).

   

  /w/

   

  Czytaj także: Styl kierowania samochodem, czyli eco driving

   

   

  —————————————-
  REKLAMA

  HP ProBook 4510s T4400 + OFFICE07 Ready + TORBA HP Basic Carrying Case

  Komputer stworzony dla pracowników małych firm, którzy potrzebują eleganckiego i ekonomicznego notebooka, wyposażonego w oddzielną klawiaturę numeryczną i ekran o przekątnej 39,6 cm (15,6"), na którym można wyświetlać duże dokumenty i arkusze kalkulacyjne. Notebook także doskonale sprawdza się w grach dzięki nowoczesnej karcie graficznej oraz ekranowi LED HD z powłoką antyrefleksyjną i rozdzielczością 1366×768.

   

  Specyfikacja techniczna:

  System operacyjny: Windows ® 7 Home Premium 32-bitowy

  Procesor : Intel® Pentium® T4300 / T4400 (magistrala FSB 2,10–2,20 GHz, 800 MHz FSB, 1 MB pamięci podręcznej L2)

  Pamięć ram: DDR2, 800 MHz, 2048 MB
  Możliwość rozbudowy do 8 GB

  Dysk twardy: SATA (7200 obr./min) 320 GB

  Karta graficzna: Akcelerator graficzny Mobile™ Intel® Graphics Media Accelerator X4500 HD
  Karta graficzna ATI Mobility Radeon™ HD 4330 z 512 MB wydzielonej pamięci wideo

  Wyświetlacz: 15,6-calowy ekran LED HD z technologią BrightView (rozdzielczość 1366×768)

  Klawiatura : Pełnowymiarowa klawiatura Chiclet z oddzielną klawiaturą numeryczną

  Wyposażenie: Zasilacz + Torba HP Basic Carrying Case

  Waga notebooka: od 2,59 kg

  Cena w SOFT-ib – 2228zł!

  Zapraszamy do naszego sklepu SOFT-ib przy ulicy Klasztornej 12 w Raciborzu!

   

   

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here