
W dniach 29-31 lipca w Raciborzu gościć będzie delegacja ukraińskiego miasta Komsomolsk, potencjalnego partnera powiatu raciborskiego. Podpisanie memorandum o współpracy zaplanowano na piątek 30 lipca.
O zabiegach w kierunku nawiązania współpracy partnerskiej z Komsomolskiem (śr. wsch. Ukraina, obwód połtawski) poinformował starosta Adam Hajduk podczas czerwcowej sesji Rady Powiatu. – Kiedyś inni pomogli nam. Dziś mamy szansę oddać to, co dostaliśmy przy okazji zawierania umów z naszymi niemieckimi partnerami i wesprzeć w ten sposób europejskie aspiracje Ukrainy – uzasadniał wtedy starosta. Przypomnijmy, korespondencja w sprawie ustalenia warunków współpracy trwała od jesieni ubiegłego roku. Jej ukoronowaniem ma być wizyta ukraińskiej delegacji zaplanowana na 29 – 31 lipca br. W jej skład wejdą: prezydent Komsomolska Sergiy Suprun, sekretarz tamtejszej rady miejskiej Nelya Karpets oraz prezes Stowarzyszenia Promocji Międzynarodowego Biznesu i Rozwoju w Kremenczuk (miasto nieopodal Komsomolska) Andrii Melnyk.
Na piątek 29 lipca w siedzibie Starostwa Powiatowego zaplanowano podpisanie memorandum o partnerstwie. Wtedy też poznamy warunki i zasady, na jakich będzie odbywała się współpraca. Do tej pory powiat raciborski ma podpisane umowy partnerskie z powiatem Markischer i miastem Rendsburg (Niemcy), hrabstwem Wrexham (Walia) oraz powiatem kędzierzyńsko – kozielskim
/ps/
czytaj także: Powiat szuka partnerstwa na Ukrainie





![Śpiewamy światu. Świąteczny singiel Stasia Karonia z raciborskim akcentem [WIDEO] Śpiewamy światu. Świąteczny singiel Stasia Karonia z raciborskim akcentem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/stas-karon-ars.jpg)

![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)
![Akcja „Podaj Prezent” na rynku w Raciborzu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/akcja-podaj-prezent.jpg)


![Raciborski PTTK na wycieczce w Wiedniu [ZDJĘCIA] Raciborski PTTK na wycieczce w Wiedniu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/pttk-raciborz-wieden-1.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)






