W Rudyszwałdzie dziękowali za plony

Niezwykle odświętny charakter przybrały tegoroczne dożynki w Rudyszwałdzie. Miejscowości tej przypadł zaszczyt organizacji Gminnego Święta Plonów. Rozpoczęła je uroczysta Msza św. Później ulicami wsi przeszedł korowód z koronami dożynkowymi.

- reklama -

Na czele korowodu jechali jeźdźcy, za nimi szły dzieci ze szkoły i przedszkola, mażoretki zespołu "Uśmiech" i orkiestra dęta z Hulczyna. W niebieskim, zabytkowym cadillacu jechali starostwie dożynek: Joanna Wolnik i Józef Bilik. Na końcu dożynkowego korowodu jechały odświętnie przystrojone maszyny rolnicze. W pochodzie razem z mieszkańcami szli m.in.: poseł Henryk Siedlaczek, starosta raciborski Adam Hajduk, prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz, starostowie czeskich gmin partnerskich, wójt Leonard Fulneczek, przewodniczący Rady Gminy Paweł Lasak oraz radni gminy i powiatu.

 

 

Starostowie dożynek uroczyście przekazali włodarzom gminy bochen chleba upieczony z tegorocznego zboża. Potem nastąpiło symboliczne dzielenie się chlebem, którym starostowie, pani sołtys oraz wójt i przewodniczący rady częstowali wszystkich obecnych na uroczystości. Tradycją uroczystości jest przekazywanie symboli dożynkowych przyszłorocznym gospodarzom święta plonów – przewodnicząca KGW Róża Smołka oraz sołtys Rudyszwałdu pani Beata Płaczek przekazały bochen chleba przedstawicielom Chałupek.

 

 

 

 

Dożynki mają zarówno religijny jak i ludowy charakter, który jest powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Tak więc i w Rudyszwałdzie gospodarze zapewnili atrakcyjny program artystyczny. Na scenie zaprezentowały się przedszkolaki i dzieci ze szkoły, zespoły taneczne "Uśmiech", "Radość" i "Tworkauer Eiche". Na boisku można było podziwiać zabytkowe narzędzia i maszyny rolnicze oraz sprzęty jakich używało się dawniej w gospodarstwie. Właściciel kolekcji, pan Jenda Gonsior, demonstrował sporej grupie zaciekawionych widzów jak działają niektóre urządzenia.

 

 

Dożynkowe świętowanie rozpoczęto w sobotę i mimo kiepskiej pogody bawiono się na zabawie tanecznej do samego rana. Aby tradycji stało się zadość mieszkańcy Rudyszwałdu przystroili swoje posesje. Pomysłowość była wielka i nieograniczona – do dekoracji wykorzystano płody rolne, stare i nowe narzędzia rolnicze i nierolnicze. Szczególną uwagę zwracały śmieszne kukły, dowcipne hasła, niezwykłe kompozycje, scenki rodzajowe. Przygotowania do gminnych dożynek trwały wiele tygodni. Ogrom pracy organizatorów, zgodny wysiłek Rady Sołeckiej i organizacji społecznych, a także szkoły i przedszkola oraz mobilizacja mieszkańców sprawiły, że dożynki były bardzo udane. Nawet pogoda sprawiła miłą niespodziankę i dopisała w to święto.

UG Krzyżanowice

 

———————————————————————–

REKLAMA

 

 
pn. – pt.: 9.00 – 21.00
sb. – ndz.: 10.00 – 22.00

ul. Rybnicka 135
47-400 Racibórz

Tel. 32 777 43 41
        32 777 43 42

 
 
 
Restauracja Lukasyna poleca:

– usługi cateringowe
– przyjęcia okolicznościowe
– komunie
– wesela
– bankiety
– spotkania biznesowe
– szkolenia i kursy
– stypy

 
 
 
 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here