Tylko do końca roku można odliczyć VAT od auta z „kratką”

Od stycznia 2011 roku zmieniają się zasady odliczania VAT od samochodów z "kratką" i paliwa. Kupując auto, będzie można odliczyć tylko 60 proc. VAT, jednak nie więcej niż 6 tys. zł.

Przedsiębiorcy – podatnicy VAT – mogą odliczać podatek w całości naliczany przy zakupie samochodów z "kratką" i zakupu do nich paliwa tylko do końca grudnia tego roku. Od 2011 roku takiej możliwości już nie będzie. Od zakupu aut – również tych z "kartką" – będzie można odliczyć podatek do 60 proc. kwoty na fakturze, jednak nie więcej niż 6 tys. zł. Natomiast podatku od zakupu paliwa do tych samochodów nie będzie można odliczyć w ogóle. Takie regulacje zawierają założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym. Ograniczenia w odliczeniu VAT dotyczące aut będą obowiązywały do 31 grudnia 2012 r.

- reklama -

 

Dla firm ważna jest także informacja, że nie do każdego samochodu można wstawić kratkę. Pełny odpis VAT przysługuje tylko ściśle określonym modelom posiadającym odpowiednią homologację, oraz specjalne oznaczenie fabryczne mówiące o tym, że jest to samochód ciężarowy.

 

Właściciele salonów samochodowych spodziewają się zwiększonego popytu na auta z "kratką", ale dopiero pod koniec października i w listopadzie, ponieważ często właściciele firm czekają do ostatniej chwili. Nie bez znaczenia są też akcje promocyjne w salonach samochodowych, które robią wyprzedaże rocznika niektórych marek samochodów pod koniec roku kalendarzowego.

 

Z powodu kłopotów budżetowych rząd jest zdecydowany aby wprowadzić zmiany. Jednak nie wiadomo, czy na wprowadzenie takiej regulacji Ministerstwo Finansów będzie miało zgodę Komisji Europejskiej.

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here