Wystawa pełna bólu i nieszczęścia

1

W DK Strzecha otwarto wystawę przedstawiającą ludobójstwo dokonane na Polakach w latach 1939-1947 przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię. – Wystawa jest obrazem bólu i nieszczęścia, które dotknęło Polaków i Ukraińców – mówił historyk, Dariusz Malinowski.

Wystawę raciborzanie mogą oglądać dzięki Wrocławskiemu Stowarzyszeniu Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, które udostępniło wystawę raciborskiemu Związkowi Sybiraków. – Dziękuję Państwu, że wypatrzyliście tę wystawę w Korfantowie i postaraliście się o to, by dotarła ona do Raciborza – mówił obecny na otwarciu prezydent Mirosław Lenk.

- reklama -

 

 

Wystawa przedstawiająca ludobójstwo dokonane na Polakach szokuje. – Jest ona obrazem bólu i nieszczęścia, które dotknęło Polaków i Ukraińców – mówił Dariusz Malinowski. – Dbajcie o to, aby Wasze pokolenie nie dopuściło do tego, żeby coś takiego miało miejsce – zwrócił się do młodych ludzi, którzy przyszli obejrzeć wystawę.

 

 

– Bardzo ważne jest aby wspominać. Czas nie zabliźnia ran. Ubolewamy nad tym, że ani strona Polska, ani strona Ukraińska nie chce o tym mówić. Wśród zmarłych były nasze rodziny. władze obu krajów powinny się dogadać tak, abyśmy swobodnie mogli jeździć na Ukrainę i składać kwiaty na grobach naszych przodków – mówił Miczysław Sus, prezes Związku Sybiraków.

 

 

Wystawę oglądać można w DK Strzecha do 25 września, od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 16.00. W piątek, w dzień Sybiraka, o godz. 12.00 w kaplicy na cmentarzu Jeruzalem odprawiona zostanie msza z okazji 71 rocznicy agresji sowieckich na Polskę, a następnie uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem Sybiraka.

 

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. Serdecznie proszę Szanownych Państwa Internautów o liczny udział w
    jutrzejszych uroczystościach przy Pomniku Sybiraka i we Mszy św. o godz. 12.oo w kaplicy na Cmentarzu Jeruzalem
    Grono raciborskich Sybiraków ( już tylko ok. 30 osób) z każdym rokiem się zmniejsza. Niech nasz liczny udział będzie wyrazem szacunku dla nich oraz dla ofiary setek tysięcy Rodaków, którzy zostali wywiezieni w okrutnych czasach wojny na nieludzką ziemię. Naszą patriotyczną powinnością jest pamiętać o tej ofierze złożonej na Ołtarzu Ojczyzny. Ludzie Ci umierali i cierpieli tylko dlatego, że byli Polakami !
    Dziekuję za wartościową i bardzo pouczającą wystawę pełną bólu i nieszczęścia.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here