Muzyka symfoniczna zabrzmiała w Kościele Farnym

Po raz kolejny raciborzanie mięli okazję wysłuchać koncertu w Kościele pw. WNMP. Tym razem zgromadzonej publiczności zaprezentowała się orkiestra symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach.

Koncert odbył się 22 września z okazji Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Tym razem publiczność mogła wysłuchać interesującego koncertu w wykonaniu orkiestry symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach pod dyr. Andrzeja Rosoła, inicjatora Gliwickiej Orkiestry Kameralnej oraz „Kwartetu Bramy Morawskiej”. Pod jego batutą młodzi muzycy wspaniale wykonali utwory należące do muzyki poważnej takie jak: "Ave Maria” G. Cacciniego z przepiękną partią sopranu w wykonaniu Marty Gamrot z III klasy PSM I i II st. w Gliwicach, następnie koncert h – moll A. Vivaldiego w wykonaniu kwartetu skrzypcowego w składzie; A. Miróg – Mirska, E.Stanienda, A, Zając oraz K. Rosół – absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Ostatnim utworem tej części koncertu był utwór w wykonaniu M. Kusza -studenta I roku Akademii Muzycznej w Katowicach.

- reklama -

 

 

Druga część koncertu przybrała bardziej rozrywkowy charakter. Wyciszoną publiczność ożywiło dynamiczne wykonanie znanych utworów: „Yesterday” J. Lennona, „ Anna Maria” S. Krajewskiego i piątej części baletu „Rodeo” amerykańskiego kompozytora A. Coplanda. W tym repertuarze obok instrumentów strunowych można było usłyszeć brzmienie instrumentów dętych m.in. fagotu, bębna i cymbałów. Ta urozmaicona, dynamiczna muzyka przypadła słuchaczom do gustu.

 

Koncert zakończył się bisem i owacjami na stojąco publiczności, wśród której nie zabrakło uczniów raciborskiej PSM I st. im. S. Moniuszki w Raciborzu. – Bardzo mi się podobało zgranie i harmonia orkiestry – z podziwem dla starszych kolegów wyrażała się Justyna z 6 klasy. Z licznej obecności uczniów cieszyła się Katarzyna Nawrat. – Myślę, że wysłuchanie tego koncertu nie tylko wzbogaci wiedzę młodzieży, ale też ich zmobilizuje do nauki – mówiła. Zachęcała również do wysłuchania ostatniego koncertu – recitalu organowego w wykonaniu Wielanda Meinholda.

 

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here