Dłuższy wspólny urlop wychowawczy dla matki i ojca

Rodzice dziecka będą mogli wspólnie korzystać z urlopu wychowawczego przez cztery miesiące. To jedna z propozycji zmian w kodeksie pracy, jaką rządowi przedstawią związki zawodowe – podaje Dziennik Gazeta Prawna.Okres, w którym oboje rodziców korzysta z urlopu wychowawczego, może zostać wydłużony z trzech do czterech miesięcy. Zmianę taką może wymusić dyrektywa 2010/18/UE z 8 marca 2010 r. w sprawie wdrożenia zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego.

Resort pracy wystąpił już do krajowych partnerów społecznych z prośbą o przedstawienie stanowisk w sprawie wdrożenia unijnego porozumienia. Zawarły go bowiem europejskie centrale pracodawców i związków zawodowych. Państwa członkowskie mają jedynie wprowadzić kompromisowe rozwiązania w życie. Mają na to czas do marca 2012 r. Porozumienie przyznaje pracownikom (mężczyznom i kobietom) indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego (wychowawczego) z powodu narodzin dziecka lub jego przysposobienia. Urlopu udziela się na okres co najmniej czterech miesięcy.

- reklama -

Strona związkowa liczy szczególnie na wdrożenie tych przepisów, które zapewnią stabilne zatrudnienie osobom korzystającym z urlopu wychowawczego. Dyrektywa z 8 marca przewiduje, że pracownicy ci nie mogą być z tego powodu dyskryminowani. Wykluczy to sytuacje, gdy np. pracownicy tacy nie są poddawani okresowym ocenom pracy i nie otrzymują podwyżek, które dostaną pozostali podwładni. Po zakończeniu urlopu będą mogli powrócić do tej samej pracy lub, jeżeli nie jest to możliwe, do pracy równorzędnej lub podobnej.

Pracodawcom może zależeć na ustanowieniu przepisów, które uprawniałyby ich do odraczania urlopów rodzicielskich ze względu na uzasadnione przyczyny związane z działalnością przedsiębiorstwa. Dyrektywa na to zezwala. Ich wprowadzenie wydaje się jednak wątpliwe, gdyż do tej pory w Polsce nie funkcjonowały takie rozwiązania. O tym zdecydują jednak negocjacje partnerów społecznych.

Nowe przepisy zalecają też krajom członkowskim rozważenie, czy osobom korzystającym z urlopu wychowawczego nie powinno przysługiwać świadczenie pieniężne. UE podkreśla, że w tym przypadku każde państwo członkowskie powinno brać pod uwagę uwarunkowania krajowe i sytuację budżetową.

Żródło: Dziennik Gazeta Prawna

———————————————————————-

REKLAMA:

 

Słuchawki Creative EP-220

 

http://i.testfreaks.co.uk/images/products/600x400/19/creative-ep-220-earphones.5795859.jpgDoskonały dodatek do Twojego kolorowego odtwarzacza MP3 . Przetworniki wyposażone w magnesy neodymowe zapewniają czysty i wyważony akustycznie dźwięk.Niewielkie rozmiary., Dostępne w sześciu wspaniałych kolorach – czarnym, białym, zielonym, niebieskim, czerwonym i różowym.Silikonowe wkładki zapewniają komfort podczas słuchania muzyki.W zestawie znajduje się wygodne podróżne etui.
.
 
 
Dane techniczne:
 
 
Membrany:15 mm, przetworniki z neodymowym systemem magnetycznym.
Pasmo przenoszenia: 20Hz – 20KHz.
Impedancja: 16 ohmy .
Czułość (1kHz): 110dB/mW.
Długość przewodu: 1.2m.
Wtyk: pozłacana wtyczka minijack stereo 3.5mm .
Waga: 12g (bez opakowania),
Zawartość opakowania: muzyczne słuchawki stereofoniczne Creative EP-220 ,Podróżne etui,
 
 Cena w SOFT-ib : 39 zł
Cena w komputronik.pl : 42 zł
Cena w vobis.pl : 49 zł
 (Ceny na dzień 30.09.10)
 
 
 
 

 SOFT-ibKOMPUTERY NOTEBOOKI KASY FISKALNE MULTIMEDIA SPRZĘT AKCESORIA SERWIS INTERNET

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here