Dożynki na Starej Wsi

W niedzielę 3.X parafia św. Mikołaja dziękowała Bogu za tegoroczne płody rolne. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Adamów przy licznym udziale mieszkańców Starej Wsi, Proszowca i części Śródmieścia.

W homilii mówił między innymi  o  niezwykłym zjawisku, kiedy z malutkiego ziarenka włożonego w glebę wyrasta duża roślina. – To wszystko jest dziełem Boga, dzięki trudnej i ciężkiej pracy rolnika oraz ogrodnika – przypomniał ks. Adamów.

- reklama -

 

 

 
 

 

 

W procesji do kościoła szli również członkowie  Śląskiego Uniwersytetu III Wieku oraz dzieci w barwnych strojach śląskich. Niesiono koronę dożynkową, wykonaną  jak co roku przez Państwa Warzecha. Oprawę muzyczną sprawowanej Eucharystii przygotowała scholla pod kierownictwem muzycznym Iwony Chojeckiej oraz orkiestra dęta. Zespół ten jeszcze długo po Mszy św. koncertował przed kościołem. Piękne i pomysłowe dekoracje wokół ołtarza i świątyni wykonała rodzina Państwa Hildebrand oraz s.Tobiasza.

 

 

 

 

 

Kiedyś parafia zaliczana była do typowo rolniczych miejscowości. Dziś pozostało zaledwie kilku prawdziwych gospodarzy, kilkunastu ogrodników i kilkudziesięciu działkowiczów, nie licząc posiadaczy ogródków przydomowych. Po oborach pełnych bydła pozostały tylko wspomnienia. Teraz na Starej Wsi i Proszowcu uprawia się głównie jarzyny i warzywa. Podobnie w dzielnicy Miedonia,  należącej do parafii św. Mikołaja., która organizuje od lat swoją uroczystość dożynkową. Nic dziwnego , że chętnie i często śpiewa się tam popularną, śląską piosenkę: „Świeć miesiączku świeć, bo ty wiesz komu, starowiejscy szałociorze jadą do domu”.

/K.N./

———————————————————————-

REKLAMA:

 

Urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP 195C

 Brother DCP-195C

Kompaktowe, wielofunkcyjne urządzenie atramentowe z obsługą kart pamięci

Funkcje drukowania, kopiowania i skanowania umożliwiające otrzymanie wysokiej jakości profesjonalnych dokumentów przy użyciu jednego, kompaktowego urządzenia, dzięki któremu można JESZCZE WIĘCEJ.

 

 

Specyfikacja:

Interfejs USB 2.0

Prędkość druku do 33 str./min (mono)

Prędkość druku do 27 str./min (kolor)

Rozdzielczość druku 600 x 1200 dpi

Prędkość kopiowania 22 str./min

Rozdzielczość skanowania (optyczna): 1200 x 2400 dpi

Akceptowane karty pamięci: USB flash memory drive:USB Mass Storage Class from 16 MB to 8 GB:Support format: FAT 12/FAT16/FAT32

PictBridge

 

Cena w SOFT-ib : 369 zł

(Cena na dzień 4.10.10.)

 

 SOFT-ibKOMPUTERY NOTEBOOKI KASY FISKALNE MULTIMEDIA SPRZĘT AKCESORIA SERWIS INTERNET

 

- reklama -

3 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here