Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 pojechali na wycieczkę do Katowic, żeby zwiedzić Instytut Pamięci Narodowej oraz muzeum w kopalni „Wujek”.
W instytucie zaprezentowano zwiedzającym pomieszczenia edukacyjno – ekspozycyjne, upamiętniające tragedię totalitaryzmu komunistycznego.
Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się, że do zadań IPN należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzanymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., jak również prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz krzewienie działalności edukacyjnej. Instytutem kieruje dr Franciszek Gryciuk. Przedtem zarządcą IPN był dr hab. Janusz Kurtyka, który niestety zginął tragicznie w wyniku katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
Budynek IPN znajduje się przy ulicy Kilińskiego, gdzie w latach 80. mieścił się areszt śledczy. Teraz w piwnicach Instytutu Pamięci Narodowej można podziwiać ekspozycję ilustrującą poszczególne piony działalności Służby Bezpieczeństwa:
– Pion B – obserwacja osób zagrażających państwu,
– Pion T – podsłuch niebezpiecznych osób,
– Pion W – śledztwo nieprzyjaciół rządu.
Potem uczniowie przejechali do kopalni „Wujek”. Tutaj ich wzrok przykuł pomnik-krzyż, upamiętniający śmierć dziewięciu górników, którzy zginęli podczas strajku Solidarności 1981 r. Po wystawie muzealnej poświęconej wydarzeniom roku 1981 oprowadzał Stanisław Płatek, uczestnik strajku w 1981 r. Opowiadał on ciekawie o tym, jak aresztowano naczelnika związków zawodowych kopalni. Wystrój wnętrza upamiętniający tę scenę był bardzo realistyczny: sztuczna krew na podłodze i zbryzgane nią niedomknięte zniszczone drzwi pokoju naczelnika wydawały się tak prawdziwe, jakby przed chwilą dokonała się tu tragedia.
Uwagę zwiedzających przyciągnął plan 3D kopalni „Wujek”, a największe wrażenie zrobił film o poszkodowanych w czasie strajku w roku 1981 r. Był to ostatni punkt wycieczki.
Wyjazd do Katowic poszerzył wiedzę nastolatków o czasach nieodległych, a ważnych w historii Polski.
autor: Bartłomiej Strózik
klasa VI e