„Szlachetne zdrowie – czyli jestem tym co jem”

18 listopada 2010 r. Szkoła Podstawowa nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu gościła grupę młodzieży z Základní Škola T.G. Masaryka Opava Riegrowa. Wizyta związana była z realizacją mikroprojektu „Szlachetne zdrowie – czyli jestem tym co jem” Wizyta związana była z realizacją mikroprojektu „Szlachetne zdrowie – czyli jestem tym co jem” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 „Przekraczamy granice”. Celem wizyty było opracowanie czesko-polskiego słownika o tematyce zdrowego odżywiania oraz integracja.

Uczniowie obu szkół, polskiej i czeskiej pracowali wspólnie nad przygotowaniem dwujęzykowego słownika: tekstów i grafiki. Młodzież została podzielona na dwie grupy: młodsza i starszą. W skład młodszej grupy weszli uczniowie klas trzecich naszej szkoły
i uczniowie klas piątych szkoły czeskiej. Zadaniem trzecioklasistów było wykonywanie rysunków za pomocą kredek i farb, a także innych prac plastycznych ilustrujących hasła słownika. Piątoklasiści przy pomocy słowników tłumaczyli nazwy owoców i warzyw.
Starsza grupa podzieliła się na trzy zespoły. Pierwszy zespół, korzystając ze słowników i translatorów tłumaczył hasła dotyczące czynności wykonywanych w trakcie przygotowania posiłku. Drugi, opracowywał w programie Corel Painter ilustracje i szatę graficzną słownika. Trzeci zespół odpowiedzialny był za skanowanie i drukowanie przygotowanych przez uczniów prac plastycznych.

- reklama -

W trakcie wizyty uczniowie polscy i czescy mogli wzajemnie się poznać, zapoznać się z nawykami żywieniowymi danego kraju, ale również zmniejszyć barierę językową. Podczas słodkiego poczęstunku, uczniowie rozmawiali o szkole, o swoich zainteresowaniach i nie było dla nich problemem, ze kolega wypowiada się w innym języku.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here