Niech żyją górnicy

W dniu dzisiejszym nasze Przedszkole odwiedził górnik – pan Dudek, tata naszej absolwentki Oli.
W sposób interesujący i bardzo ciekawy przedstawił dzieciom ciężką i trudną pracę
w górnictwie. Opowiedział również, jak wygląda wnętrze kopalni, wydobycie węgla, szyb oraz chodnik górniczy. Ponadto zaprezentował nam stroje górnika – codzienny oraz galowy. Dokładnie wytłumaczył, do czego potrzebne są następujące przyrządy górnicze oraz historię stroju galowego, który nawiązuje do dawnej odzieży roboczej, w którym charakterystyczne elementy pełniły konkretne funkcje użytkowe. Po dzisiejszym spotkaniu wiemy już skąd się wziął pióropusz w czapce górniczej (służył kiedyś jako czyścidło do otworów strzałowych), dlaczego jest 29 guzików w mundurze (w wieku 29 lat zginęła śmiercią tragiczną patronka górników św. Barbara), jak fachowo nazywa się czapka górnicza (czako) ,co oznaczają kolory pióropuszy oraz jak pozdrawiają się górnicy.
Serdecznie dziękujemy panu Dudkowi za poświęcony czas naszym Przedszkolakom oraz życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

Opr. K. Perek, S. Henrykowska

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here