Świąteczna rywalizacja uczniów z Polski i Czech

W poniedziałek w hali OSiR przy ul. Łąkowej odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu "Sport i nauka kluczem do sukcesu młodego Europejczyka". Tym razem młodzież poznała tradycyjne polskie i czeskie potrawy wigilijne oraz rywalizowała ze sobą w kilku konkurencjach sportowych.

Projekt "Sport i nauka – kluczem do sukcesu młodego Europejczyka" składa się z czterech spotkań, podczas których uczniowie raciborskich i Czeskich szkół poznają zwyczaje i tradycje naszego regionu oraz rywalizują ze sobą w konkurencjach sportowych. Podczas inauguracyjnego spotkania, które odbyło się 8 listopada w szranki stanęli uczniowie raciborskich szkół – SP nr 4, SP nr 1, ZSP nr 1 i ZSP nr 3 oraz dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły w czeskich Strahovicach i w Belej. Wówczas uczniowie klas I -III zmierzyli się w konkursie wiedzy z języka angielskiego i wiedzy o Unii Europejskiej.

- reklama -

 

 

W poniedziałek, 20 grudnia odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu. Tym razem wzięły w nim udział uczniowie klas IV – V. Spotkanie przebiegało w świątecznej atmosferze. – Odbędzie się tutaj prezentacja Polskich i Czeskich potraw wigilijnych. Kucharze opowiedzą o tym jak przygotowuje się daną potrawę, których później będzie można skosztować – mówiła Magda Adamowicz, autorka projektu i współorganizatorka imprezy. Jako pierwszy swoją potrawę zaprezentował Artur Komarek z Czech. Kucharz przyrządził moczkę, a kiedy dowiedział się, że u nas również znajduje się ona na wigilijnych stołach dodał, że jest to "śląska moczka, ale podana w typowo Czeski sposób". Natomiast Polski kucharz opowiedział wszystkim, jak przygotować barszcz czerwony i śledzie z cebulą. Tuż po prezentacji do stanowisk kucharzy ustawiały się długie kolejki. Chętnych do spróbowania moczki, barszczu i śledzi było mnóstwo.

 

 

Spotkanie przebiegało pod hasłem "Poznajemy świąteczne tradycje kulinarne w Czechach i w Polsce", jednak nie zabrakło także zawodów sportowych. Młodzież rywalizowała ze sobą w przeróżnych konkurencjach, które połączone były z konkursem wiedzy o historii i kulturze regionu. Pytania, jak mówili uczniowie były łatwe i w większości nie sprawiały im problemu. Pierwsze miejsce przypadło drużynie z SP nr 4. Drugie miejsce wywalczyli sobie uczniowie  z ZSP nr 1 w Markowicach, a trzecie zajęli uczniowie z ZSP nr 3 w Raciborzu – Płoni. Kolejne spotkanie uczniów z Polski i Czech odbędzie się w marcu. Zmierzą się wtedy w konkursie matematycznym. Finał projektu "Sport i nauka kluczem do sukcesu młodego Europejczyka" nastąpi w czerwcu. Odbędzie się wtedy turniej halowej piłki nożnej z konkursem o faunie, florze i atrakcjach turystycznych regionu. Projekt  "Sport i nauka kluczem do sukcesu młodego Europejczyka"  w 80 procentach współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.

 

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here