Kolejni Niemcy chcą partnerstwa

Elbe-Elster to następny po Markischer, Wrexham, Kędzierzynie-Koźlu i Komsomolsku oraz mieście Rendsburg powiat, który dąży do sformalizowania współpracy z powiatem raciborskim. Do pełnego partnerstwa najprawdopodobniej jednak nie dojdzie, na przeszkodzie stoją finanse.

Elbe-Elster to powiat w landzie Brandenburgia, na terenie dawnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Stolicą powiatu jest miasto Herzberg (Elster) a na jego czele stoi starosta o swojsko brzmiącym nazwisku Jasinski. Elbe-Elster jest partnerem powiatu Markischer, z którym umowę partnerską ma również powiat raciborski (w przyszłym roku obchodzone będzie 10-lecie tej współpracy), stąd pomysł Niemców o zacieśnieniu związków partnerskich. Starosta Hajduk ma jednak obiekcje: – Nie jesteśmy  w stanie podjąć kolejnej współpracy ze względów finansowych, na razie skupiamy się na tych umowach, które już mamy – tłumaczył radnym na dzisiejszym posiedzeniu komisji promocji i współpracy z zagranicą. 

- reklama -

 

Adam Hajduk nie przekreśla jednak dalszych kontaktów z Niemcami. – Ta współpraca w pewien sposób już ma miejsce, np. dziewczęta z Mirażu brały udział w festiwalu, odbywającym się w Elster, mamy nadzieję, że kontakty młodzieży będą kontynuowane – powiedział starosta, który sformalizowanie współpracy widzi w podpisaniu listu intencyjnego między powiatami.

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here