Zimą obowiązuje zasada mocno ograniczonego zaufania

  Na śliskiej nawierzchni trzeba przewidzieć błędy swoje i innych kierowców, no bo co z tego, że kierowca wyjeżdżający z drogi podporządkowanej zauważy inny samochód, jeśli nie będzie w stanie zahamować, ponieważ koła jego auta będą się ślizgać.

  Takie same zasady bezpieczeństwa obowiązują w każdej porze roku, jednak zimą należy przyjąć dużo mniejszy margines błędu ponieważ samochodu nie da się zatrzymać w miejscu. Stan techniczny pojazdu powinien być nienaganny, szczególnie dobrze powinna być ustawiona geometria podwozia. O ile niektóre wady latem mogą zostać niezauważone przez prowadzącego pojazd (niektóre mogą zostać wykryte dopiero na przeglądzie technicznym), to zimą, mając źle ustawioną geometrię, nawet lekkie hamowanie może spowodować wytrącenie auta z toru jazdy i wypadnięcie z drog i.

  - reklama -

   

  Równie ważne jest zachowanie bezpiecznej odległości. Jeżeli kierowca zauważy, że samochód przed nim hamuje powinien natychmiast zacząć wytracać prędkość, bo może skończyć się to wjechaniem do bagażnika jadącego przed nim samochodu i na pewno zostanie sprawcą kolizji. Wytracać prędkość powinno się także wjeżdżając w zakręt, a wyjeżdżając z niego będzie można już przyspieszyć. W sytuacjach krytycznych, kiedy kierowca przestaje panować nad samochodem zawsze lepiej wjechać w zaspę niż uderzyć w inny samochód, drzewo lub ludzi. Generalnie kierowców obowiązuje zasada, że należy dostosować sposób jazdy i prędkość do warunków panujących na drodze.

   

  W ostatnim czasie śnieg pada dosyć obficie, należy więc zadbać, by samochód był porządnie odśnieżony i dotyczy to tylko przedniej i tylnej szyby, ale również świateł i dachu. Na ulicach spotyka się samochody mające istne bałwany na dachu. Podczas np. hamowania śnieg zsuwa się na szybę i ogranicza widoczność, natomiast jeżeli samochód porusza się z dużą szybkością śnieh jest zwiewany i utrudnia jazdę kierowcom jedącym za tym samochodem. Poza tym za jazdę takim nieodśnieżonym autem grozi mandat nawet w wysokości 500 zł.

   

  /w/

   

  Czytaj także: O stłuczkę nietrudno gdy spadnie śnieg

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here