PWSZ będzie współpracował z wodzisławskim liceum

0

Prof. Michał Szepelawy w imieniu PWSZ oraz dyr Anna Białas w imieniu II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi w Wodzisławiu Śląskim podpisali dziś porozumienie o współpracy placówek. – To sformalizowanie współpracy, która trwa już od dawna – twierdzą sygnotariusze.

Współpraca ma przynieść obustronne korzyści. Wodzisławskie liceum im. ks. Tischnera planuje w przyszłości otworzyć kierunek plastyczny i liczy na pomoc działającego w PWSZ Instytutu Sztuki, z którym na różnych płaszczyznach kontaktuje się od dłuższego czasu. Kontakty w wodzisławianami utrzymuje również Instytut Neofilologii PWSZ, chociażby dzięki organizowanym w Wodzisławiu Dniom Fantasy. Teraz te stosunki mają się jeszcze zacieśnić. Uczniowie liceum będą zapraszani na organizowane przez raciborską uczelnię imprezy, ale też wezmą udział w wykładach i innych wydarzeniach z życia uczelni. A jaką korzyść odniesie PWSZ? W czasach, gdy o studenta trzeba walczyć, wyjdzie ze swoją ofertą na teren, gdzie nie funkcjonuje zbyt wiele szkół wyższych, co zwiększa jej szanse rekrutacyjne. Tym bardziej, że istniejące bądź planowane kierunki nauczania w II LO w Wodzisławiu w dużym stopniu pokrywają się z ofertą edukacyjną PWSZ.

- reklama -

 

 

Specyfiką wodzisławskiej szkoły są – według słów pani dyrektor – nowatorskie pomysły: mają dwujęzyczną klasę z wykładowym językiem angielskim, dwie klasy o kierunku europeistyka (otworzone dzięki umowie z Wyższą Szkołą Europejską w Krakowie) oraz dwie klasy integracyjne, do których uczęszcza 18 uczniów niepełnosprawnych. To jedyna szkoła w tamtym regionie, która umożliwia przygotowanie do matury młodym ludziom z niepełnosprawnością. – Wkrótce będą oni absolwentami, będą chcieli studiować. Możemy wspólnie zastanowić się, by opracować jakiś projekt w tym kierunku – zaproponowała Anna Białas. Rektor Szepelawy pozytywnie odniósł się do tego pomysłu. – Nasza uczelnia jest przyjazna osobom niepełnosprawnym, od niedawna mamy podjazd i windę dla wózków, a już niedługo przebijemy się z windą na wszystkie piętra – powiedział zapewniając, że są na ten cel odłożone pieniądze. 

 

 

Zdaniem rektora, zacieśnianie stosunków z kolejnymi szkołami średnimi to jedyny kierunek w czasach, gdy uczelnie konkurują ze sobą o studenta.  – To porozumienie jest dla nas formą wejścia w środowisko wodzisławskie, co zwiększa nasze możliwości rekrutacyjne na tamtym terenie – powiedział po podpisaniu dokumentów rektor Szepelawy. 

 

 

 

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here