Średniowiecze zawitało do RCK

0

Miecze jakie skonstruują uczestnicy warsztatów w RCK będą absolutnie bezpieczne – zapowiadają organizatorzy. – Zrobimy je z rurek PCV – śmieje się Marek Mansz, prowadzący od dziś warsztaty średniowieczne w Raciborskim Centrum Kultury dla wszystkich, którzy właśnie rozpoczęli ferie. 

Weźmie w nich udział 20-tka uczniów raciborskich szkół w wieku od 8 do 16 lat. – Chcemy pokazać uczestnikom czym my, Drengowie znad Górnej Odry się zajmujemy. Przedstawimy młodzieży nasze wyposażenie, ale również sami będą mogli zbudować sprzęt, z rurek PCV skonstruujemy bezpieczne miecze, na pewno nikt nie zrobi sobie krzywdy – śmieje się prowadzący warsztaty Marek Mansz ze stowarzyszenia Drengowie znad Górnej Odry.

- reklama -

 

Konstrukcja broni to nie wszystko. Jedno z pomieszczeń RCK zamieni się na czas warsztatów w… strzelnicę. – Rozstawimy tarcze i uczestników będziemy uczyć strzelać ze średniowiecznego łuku – dodaje instruktor. Na zajęciach pojawi się też stowarzyszeniowy wróżbita, który młodzieży powróży tak, jak robili to nasi dziadowie. Na koniec umiejętności zdobyte w trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli wykorzystać w turnieju średniowiecznych walk.

 

Co takiego fascynującego w średniowieczu? – Wszystko – śmieje się Mansz. – Zaimponował nam honor wojowników. Poza tym byli w tamtych czasach bardzo ważną klasą społeczną, toczyło się wiele bitew, oni byli odważni, honorowi i mężni, ich broń była niezwykle kosztowna, za jedną dobrą maczugę można było kupić wioskę! – mówi. Drengowie znad Górnej Odry to dziś stowarzyszenie, wcześniej byli po prostu grupką zapaleńców zafascynowanych jednym tematem. Nadają sobie imiona odpowiadające średniowiecznym postaciom, wyposażają w historyczną broń. Mają miecze, kolczugi, hełmy, stroje starają szyć sobie sami. – Materiały kupujemy w specjalnych sklepach, muszą być w 100 procentach naturalne – zaznacza Mansz. To drogie hobby. Wyposażenie swojej postaci zbierał dobrych kilka lat. Cały sprzęt i ubiór szacuje dziś na 7, może 8 tys. zł.

 

RCK-owskie warsztaty mają wyciągnąć młodzież z domu i sprzed komputera. – Chcemy przekazać młodym ludziom, że warto działać w grupie, że warto być otwartym i wyjść z domu, a nie ślęczeć przed telewizorem. Będzie super jeśli przekonamy ich też do ćwiczeń fizycznych, choćby krótkiej rozgrzewki, do jakiej my już w stowarzyszeniu przywykliśmy – dodaje Mansz.

 

Warsztaty ruszyły dziś, potrwają do czwartku, wtedy to odbędzie się ich wielki finał. Strzelanie z łuku, rekonstrukcja bitew i konstruowanie broni, bezpiecznej broni – to wszystko w RCK przy ul. Chopina. Zajęcia są bezpłatne.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here