Ferie z Biblioteką na półmetku

0

Pierwszy tydzień tegorocznej edycji „Zimy w mieście” za nami! Z oferty raciborskiej Biblioteki skorzystały głównie młodsze dzieci, które najczęściej wybierały zajęcia plastyczne tematycznie związane z Afryką organizowane w Filiach Biblioteki. Starsza młodzież i dorośli zainteresowali się przede wszystkim ofertą Wypożyczalni Głównej i Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo-Naukowej na Rynku.

Na Kasprowicza 12, w Wypożyczalni Głównej odbyła się pierwsza z zaplanowanych projekcji polskich filmów pod hasłem: „Śmiej się razem z nami, czyli absurdy minionej epoki w filmie polskim” . 20 stycznia o godz. 12.00, miłośnicy kina mieli możliwość obejrzenia kultowego filmu polskiego pt. Rejs. Po projekcji, odbył się krótki konkurs z wiedzy na temat filmu „Retro na ekranie”. Widzowie, którzy uważnie śledzili perypetie „rejsowiczów” musieli między innymi podać imię pani Mamoniowej, nazwę statku czy dokończyć słynne cytaty.

- reklama -

 

 

 

 

 

Tego samego dnia w Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo-Naukowej odbyło się spotkanie pod hasłem „Poezja bez barier”, zorganizowane dla podopiecznych Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie poprowadziła Pani Grażyna Drobek-Bukowska, przewodnicząca Raciborskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury „Horyzont” a towarzyszyły  jej trzy córki: Roksana, Kasia i Ewelina. Pani Grażyna Drobek-Bukowska nie tylko prezentowała swoje utwory, ale starała się także tłumaczyć ich sens. Opowiadała o tym, jak ważni są ludzie dla których pisze się wiersze. Córki Pani Grażyny także przygotowały coś dla zgromadzonych gości – recytowały wiersze o pchełce oraz o żabce. W czasie krótkich przerw zaproponowano gościom utwory muzyczne z filmu „Akademia Pana Kleksa”. Na koniec spotkania opiekunowie uczestników otrzymali teksty wierszy, w celu przygotowania swoich podopiecznych do kolejnych zajęć.

 

 

 

 

 

W Filii nr 2 (Ostróg) zajęcia odbywały się codziennie w godz. 10.00 -12.00. Dzieci w pierwszym tygodniu wykonały flagi państw afrykańskich, kolorowały zwierzęta namalowane na dużych planszach oraz zwierzęta wycięte uprzednio z tektury. Oglądały też film Duma, który opowiada historię nierozerwalnej przyjaźni pomiędzy gepardem Duma i nieustraszonym młodym chłopcem o imieniu Xan związanym z Afryką.

W Filii nr 5 (Płonia) i 10 (Markowice) zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu. Zgromadzone dzieci najpierw oglądały przygotowaną prezentację na dany „afrykański” temat a nastepnie wykonywały prace plastyczne, między innymi ludowe maski.

 

 

 

 

 

W Filii nr 9 (Brzezie) odbyły się dwa spotkania, w których wzięło udział łącznie 10 dzieci. W czasie zajęć dzieci obejrzały prezentację "Gorąca Afryka", a następnie wykonywały prace plastyczne pt. "Papierowe Safari" – zwierzęta afrykańskie takie jak: słoń, tygrys, żyrafa, zebra. Ponadto młodsze dzieci kolorowały przygotowane rysunki o Afryce. Bibliotekę odwiedziły także przedszkolaki z Przedszkola nr 16 w Raciborzu -Brzeziu. Dla  wszystkich uczestników przygotowano słodki poczęstunek.

 

W Filii nr 8 zajęcia odbywały się w poniedziałek i środę – dzieci obejrzały przygotowaną prezentację o Safarii, wysłuchały bajki tematycznie związanej z Afryką a także wykonały maski, które zostaną wykorzystane w czasie trwania „afrykańskiego” roku z Biblioteką.

 

Wszystkie działania będą kontynuowane także w drugim tygodniu ferii.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here