Pożar w Gródczankach: 14-latek opalał miedziane kable

48

Pożar, który gasiły 4 jednostki straży pożarnej, spowodował 14-letni chłopiec, który w chlewiku opalał miedziane kable. Jak twierdzą sąsiedzi – miedź zbierał po to, by mieć pieniądze na jedzenie. VIDEO

Pożar wybuchł w sobotę kilkanaście minut po godzinie 10.00. Chłopiec i jego kilka lat starszy brat przebywali wówczas w domu sami. Jak twierdzą ich sąsiedzi, dzieci bez opieki pozostawiane były bardzo często. Ich ojciec kilka lat temu zmarł i od tamtej pory chłopcy pozostają pod opieką bezrobotnej matki i jej konkubenta. – Dzieci zbierają złom, miedziane kable i sprzedają je, żeby mieć pieniądze na jedzenie i słodycze. Ich matka pobiera pieniądze z Ośrodka Pomocy Społecznej, ale co z nimi robi? Tym już opieka społeczna się nie interesuje – mówi sąsiadka.

- reklama -

 

Zgodnie z relacją mieszkańców pobliskich domostw, podobnie było w tę sobotę. Chłopcy byli w domu sami. Młodszy z nich udał się do chlewika, znajdującego się nieopodal bloków mieszkalnych i rozpalił małe ognisko. Chciał w nim wypalić plastikową otulinę z miedzianych kabli, by móc je sprzedać. W pomieszczeniu jednak znajdowały się łatwopalne materiały, które szybko zajęły się ogniem. Przestraszony chłopiec pobiegł po pomoc. Kiedy na miejsce przyjechała straż pożarna ogień był już o wiele większy . – Akcja gaszenia pożaru trwała ponad 30 minut. Na miejsce wysłane zostały 2 jednostki PSP z Raciborza, OSP Gródczanki i OSP z Pietrowic Wielkich – informuje straż pożarna.

 

Budynek w którym wybuchł pożar. Kilka
godzin po zdarzeniu.

 

 W pożarze na szczęście nikt nie ucierpiał. 14-latek, któremu spaliły się włosy, także wyszedł z pożaru cało. Jak relacjonują świadkowie zdarzenia w czasie trwania akcji gaszenia pożaru matka chłopców wróciła do domu. Gdy dowiedziała się o tym co się wydarzyło zaczęła się awanturować.

 – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –  – – – – – — – –  – – – – – – – – – – –

Tyle relacji sąsiadów i innych świadków wydarzenia. Niekoniecznie muszą pokrywać się z rzeczywistością, zwłaszcza, że nieco inną wersję zdarzeń podaje bezpośrednio zainteresowana, tj. właścicielka posesji, która nie zgadza się z powyższymi opiniami. Twierdzi ona, że nie ma sobie nic do zarzucenia: dzieci były pod należytą opieką, w jej rodzinie nie ma żadnej patologii i nie nadużywa się alkoholu,  jej dochody pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb (na dowód pokazuje umowy dokumentujące ostatnie zarobki). Wypowiedzi mieszkańców uznaje za niezgodne z prawdą.

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pietrowicach Wielkich potwierdza, że rodzina znajduje się pod jej kuratelą, ale nie podaje innych informacji z uwagi na ochronę danych osobowych. Straż pożarna przekazała dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn pożaru policji. Z relacji strażaków wynika, że pożar powstał we wnętrzu budynku. Policja potwierdza, że za wzniecenie pożaru nałożyła mandat karny. 

/p/

 

Zdjęcia i video nadesłane przez Czytelnika.

- reklama -

48 KOMENTARZE

 1. Na szczęście nie doszło do tragedi może teraz opieka społeczna zainteresuje się na co idą pieniądze ,co z nimi robi matka (gdzie była w chwili pożaru???) jeśli dzieci takie rzeczy robią mam nadzieję że nie będzie musiało dojść do tragedi żeby odpowiednie władze zainteresowały się losem dzieci

 2. Nie no co wy jeszcze za wcześnie na interwencję. zostawiła nieletnie dzieci same bez opieki w domu i pewnie wiedziała o tym, że palą te kable, bo zapewne to nie pierwszy raz, tylko tym razem im się nie udało

 3. No to jest taka rodzina. Matka pijaczka, dzieci ma gdzieś. Kiedyś coś tam się pewnie stanie. Przecież oprocz tych chłopaków jest tam jeszcze jedno dziecko, mała dziewczyna. Z 4 czy 5 lat ma

 4. znam ta rodzine nic z tych bzdur to nie prawda. Babcia tej redaktorki co to opisała to sasiadka tej pani. Od lat jest na psychotropach i to jeden z jej chorych pomysłow.

 5. Ludzie zastanówcie się co wy piszecie. Szkoda mi Was. Popatrzcie lepiej na siebie i na ludzi pod sklepem w Gródczankach może ktoś wreszcie opisze co tam się dzieje!!! Patrzycie tylko na ludzkie nieszczęście a nie widzicie tego co robią inni (POŻĄDNI) ludzie?????????????? Poprostu brak mi słów ale to ten co ma coś za skórą potrafi wypisywać takie rzeczy. Poprostu śmiechu warte!!!

 6. Znam ich wszystko wiem niema co dzieci zostawia samych i lata sobie jedynym szczesciem dla dzieci by bylo to zeby trafily do domu dziecka tam napewno beda szczesliwe i najedzone a przede wszystkim wymyte do porzadku:)))

 7. Dalibyście sobie wkońcu spokój!! Czy redaktor może pisać co chce nie była na miejscu zdażenia nie kontaktowała się ze Strażą pożarną ani policją!!! Szkoda że szef tej redakcji nie sprawdził co wypisują jego podopieczni i nie wyciągnął wniosków służbowych!!! Ja na miejscu ten oczernionej Pani skierowałabym tą sprawę do prokuratury i żądała przeprosin w mediach i internecie ale na pierwszej stronie i dużymi literami!!! Ze zwykłego zapruszenia ognia przez dziecko zrobiliście aferę na całą Polskę…DLACZEGO!!!

 8. Nikt sobie tego z palca nie wyssal

  po to sa potrale zeby na nich pisac o WSZYSTKIM po to
  sa komentarze zeby ludzie mogli swoje zdanie napisac opinia komentatorów
  ZABOLA£A???? WKONCU JAK CIE WIDZA TAK CIE PISZA —– NIC DODAC NIC UJAC
  !!!!!!
 9. A moze wlascicielka posesji powie gdzie byla w chwili zdazenia i w jaki sposob sie dowiedziala i od kogo??? o pozarze !!!mamy nadzie ze odpowiednie sluzby ujawnia cala PRAWDE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. To żałosne!!! Kto pisze te obrzydliwe komentarze?! Znam ludzi o których piszecie! Tam nie ma ŻADNEJ patologii!!! To wspaniała sympatyczna rodzinka! Młodzież niestety ma różne głupie pomysły i to w każdej rodzinie! Nie wiem czy to wybryk,czy przypadek ale macie zamiar ukrzyżować matkę?! Za co?! Od kiedy 14 latek jest pod okiem mamusi 24godz na dobę?! To niemowlak?!To wstyd że mamy taki naród! Jak depczecie porządnych ludzi to czujecie się WIĘKSI?! Jeśli jesteście LUDŹMI to wspierajcie innych w nieszczęściu a nie usiłujcie ich zniszczyć! CZŁOWIEK-brzmi dumnie! ŻAL…

 11. jak już pisalam p to są komentarze żeby ludzie mogli swoje zdanie napisać BO KTO TE DOBRE KOMENTARZE PISZE CHYBA WSZYSCY WIEDZĄ 🙂 Zgadzam się ŻYCZLIWA że szef redakcji powinien podjąc jakieś kroki ale CZEKAMY NA REPORTERA NIECH NA WIEŚ PRZYJEDZIE POPYTA LUDZI CO TU SIE MÓWI JAKIE JEST ZDANIE MIESZKAŃCÓW !!!!!!!!!może się czytelnicy portalu dowiedzą PRAWDY!!!!! ZAPRASZAMY REDAKTORÓW REDAKCJI 🙂 !!!!

 12. Gródczanko – oczywiście że masz rację! KAŻDY może NAPISAĆ, tyle że dobrze jest jeśli wypowiadają się ci-którzy mają cokolwiek mądrego do powiedzenia!!! Piszę dobre komentarze bo WIEM o kim i o czym piszę! „Wszyscy wiedzą kto pisze dobre komentarze”??!! A to ci dowcip:). Nie jestem mieszkanką Gródczanek!!! na szczęście. Strach tam mieszkać przy tak złośliwych sąsiadach! brrrrr….”czekamy na reportera niech na wieś przyjedzie”??? No i już wiadomo o co chodzi! Komuś marzą się zdjęcia w gazecie? ha,ha! Taka SPÓŹNIONA KARIERA medialna?! Ps.Dowiedz się kiedy dokładnie przyjadą, bo głupio wychodzi się na zdjęciach w gumowcach :))) !!!

 13. BARDZO SMIESZNE SKORO WIESZ O KIM PISZESZ TO NAPEWNO NIE WIESZ O CZYM PISZESZ I PRAWDY NIE PISZESZ CO DO MIESZKAŃCW TO MYŚLISZ ŻE TU TYLKO W GUMOWCACH SIE CHODZI!!!!LEPIE UWAŻAĆ NA SŁOWA ———–czekamy na reportera niech na wieś przyjedzie”??? PO TO ŻEBY PRAWDA WYSZŁA NA JAW I ŻEBY TAKIE OSOBY JAK TY GŁUPOT NIEWYPISYWAŁY !!! Z TAKICH KMENTARZ LUDZIE SIĘ ŚMIEJĄ NIE TYLKO LUDZIE ZE WSI KTO JESZCZE CZAS POKARZE 🙂

 14. A czy ja pisałam że WSZYSCY?! Proszę -czytaj serdeńko ze zrozumieniem :).Tak tylko doradziłam -tym co najbardziej….czekają na błysk FLESZY:)))) Natomiast radę żeby uważać na słowa,z całą pewnością powinni sobie wziąć do serca ci „życzliwi inaczej”. Ps. POKAŻE -od -„pokazać”-piszemy przez „Ż”! Pozdrawiam.

 15. ——-W chwili obecnej odpowiednie służby ustalają przebieg zdarzenia. O postępach śledztwa postaramy się informować na bieżąco.——————— NO TO CZEKAMY NA INFORMACJĘ ATO JAK SIĘ PISZĘ Ż CZY RZ TO TEJ SPRAWIE ZNACZENIA NIE MA A TAK W PRZENOŚNI ( FLESZE NAPEWNO BĘDĄ BŁYSKAĆ CIEKAWE W KTÓRĄ STRONĘ )

 16. Ludzie po co piszecie te bzdury ten cały reportaż to kłamstwo ci sąsiedzi co podali te informacje są nienormalni wręcz obłudni byłem przy tym pożarze pomagałem w gaszeniu i żadnych kabli tam nie widziałem.Dla nienormalnych ludzi podaje prawdziwą informację wejdzcie na portal straży pożarnej w raciborzu tam jest podana prawdziwa przyczyna pożaru pozdrawiam nienormalnych sąsiadów!!!!

 17. Nikt Nie Jest Tak Naiwny Strażak Albo Inną Nazwe Może Sobie Wpisać Każdy :-)i Fantazjować Są I Tacy Którzy Pisza Nie Mieszkam W Gródczankach 🙂 Ale Wie Kto W Gumowcach Chodzi Na Wsi 🙂 Śmiechu Warte To Dopiero Jest ( Normalne )pozdrwienia Dla Udających Że W Gródczankach Nie Mieszkają 🙂

 18. Pozdrawiam strażaka!!! To smutne że w tak małych społecznościach ludzie zamiast trzymać się razem,szukają sensacji do tego stopnia, że są w stanie zniszczyć sąsiada. To ja nie mieszkam w Gródczankach więc dziękuję za pozdrowienia:).Rozumiem że były skierowane dla mnie:).Bywam tam rzadko i widzę jaką sensacją dla niektórych jest pojawienie się kogoś nieznanego!!! Jedyne mądre zdanie jakie przeczytałam od tych „życzliwych inaczej” to zdanie rozpoczynające się od słów „w chwili obecnej…”.Zaraz widać że spisane żywcem,ha,ha! Natomiast to jak piszesz mądralo „ż” czy „rz” istotnie nie ma znaczenia w sprawie.Świadczy za to z pewnością o noszonym zazwyczaj obuwiu :). Ps.nic się nie martw! gumiaczki są obecnie bardzo modne!

 19. FAKTYCZNIE TO SMUTNE ŻEKTOŚ SAM WOŁO SIEBIE SENSACJE ROBI MĄDRY BY GŁUPOT NIE WYPISYWAŁ I NIE UDAWAŁ ŻE NIE MIESZKA TU 🙂 JAK GUMIACZKI SĄ W MODZIE MOŻE PORA KUPIĆ ALBO UBRAĆ BO PEWNIE JE MASZ 🙂 !!!!!———–„w chwili obecnej…”. GDYBYŚ BYŁA TAK BYSTRA JAK CI SIĘ WYDAJE KAŻDY TO WIE ŻE TO FRAGMENT ARTYKUŁU SKOPIOWANY NIE (SPISANY ) NIE WARTO KOPAĆ BO NIE WIADOMO CZEGO SIĘ MOŻNA DOKOPAĆ

 20. No i widzisz jak prosto samemu napisać coś mądrego :).Po raz kolejny się zgadzam się z tobą! To smutne że robicie wokół siebie sensację.Przykro mi to stwierdzić,ale nie ma u Was ŻADNEJ sensacji ! Na podstawie „zakopconego”chlewika nie powtanie żaden film ! Nawet krótkometrażowy! Czas pogodzić się z faktem ,że nie zobaczysz siebie na DUŻYM EKRANIE!!!he,he!!! Myślę że czas skończyć te głupawe przepychanki słowne. WSZYSTKIM mieszkańcom Gródczanek życzę wielu kolejnych ,spokojnych ,by nie powiedzieć nudnych dni !!! Pozdrawiam gorąco zaprzyjaźnioną „RODZINKĘ”.Trzymajcie się cieplutko!!! Do zobaczenia!

 21. ja jakoś nie widzę tu ludzi normalnych z artykułu powinno wyciągnąć się wnioski mój jest taki DZIECKO NIE ZOSTAŁO DOPILNOWANE I NIE WAŻNE ILE MA LAT PONOSIMY ZA NIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!!!!!!!!!!!!! JAKO RODZICE !!! A WYPISYWANIE GŁUPICH TEKSTÓW WOBEC SĄSIADÓW NA FORUM TO DZIECINADA SKORO UMIECIE TU PISAC CO DO SĄSIADA MACIE POWIEDZCIE TO SOBIE W OCZY !!!!!!!!!!! NIKOGO TO NIE INTERESUJE TU DOROŚLI LUDZIE ZACHOWUJĄ SIĘ JAK DZIECI TO CO TU DZIECIOM SIE DZIWIĆ !!!!!!!!!!!!!!

 22. Zapomniałem Dodać Najważniejszego Że Wypisywanie Tu I Obrażanie Może Być Kłopotliwe Bo Jeżeli Komuś Się Wydaje Że Może Obrażać Kogoś Anonimowo W Nieskończoność To Pomyłka !!!!!!!!!!!!! Więc Lepiej Się Zastanowić I Skończyć Temat Dopuki To Jeszcze Jest Anonimoweeeeeeeeeeeee Ale Widzę Że Nie Macie O Tym Zielonego Pojęcia

 23. Panie WIDZ. Obrażeni zostali ,a raczej obrażani są tu wciąż tylko jedni ludzie!!! Jestem pewna że od początku rozdmuchania afery-do dziś ,NIKT ich NIE PRZEPROSIŁ !!!! Proszę sobie poczytać te świństwa od początku !!! Obawiam się że piszący mimo bezczelnych oszczerstw,mają się całkiem dobrze i są ZUPEŁNIE bezkarni !!! Ps.pozdrowienia dla strażaka!!!

 24. Mam pytanie do redakcji racibórz.com.pl.kto usunął mój komentarz bardzo ważny w tej sprawie?Pisałem o strażaku który zamiast udzielić pomocy w gaszeniu pożaru beszczelnie robił z tego sensacje.Czyżby Pan U….!!! ma jakieś układy w waszej gazecie???Jestem strazakiem we wśi Gródczanki i nie boję się pisać prawdę a Panu U….! polecam oglądanie bajki „STRAŻAK SAM” bardzo edukacyjna bajka!!!Dziękuję za pozdrowienia mirko Ciebie również pozdrawiam!!!

 25. Przepraszam zapomniałem dodać że ten strażak mieszka na posesji gdzie doszło do zapruszenia tego ognia ale to pewnie drobny szczegół w tej sprawie!!! Pozdrawiam redakcje racibórz.com.pl.

 26. a co to kogo obchodzi? OSP to nie PSP. OSP Gródczanki z tego co wiem mają tylko motopompę i co oni z tym mogą zrobić. A kiedy ogień jest już naprawdę wielki to co mają zrobić. I z tego co wiem OSP nic tam nie zrobiło, a na miejscu byli i z gródczanek i z pietrowic, bo poprostu nie mieli odpowiedniego sprzętu…

 27. Oj obchodzi!!! Cała wieś się z tego śmieje hehe!!! A co tu gadać o gaszeniu pożaru skoro strażak zamiast pomóc gaśić lata z telefonem komórkowym szukając sensacji ja to bym pomógł nawet latając z wodą w wiadrze myślę a nawet jestem pewien że gdyby prawidłowo zareagował Pan U…! to nie było by żadnego pożaru!!!

 28. Poważne oskarżenia tu padają. Nie powinno się wysuwać pochopnych wniosków, bo takie coś się może źle skończyć. Wiadomo, że winę za ten pożar ponosi ten dzieciak i jego matka, która go nie dopilnowała. Śmieszne jest że ktoś winą prubuje obarczyć kogoś innego. Dziecko spowodowało pożar. Gdyby dziecko powiadomiło szybko strażaka, który mieszka rzekomo w pobliżu to może by coś na to poradził, ale widocznie nie zawiadomił. Dziecko mogło też pomyśleć. Widzi, że zaczęło się palić to biegnie po pomoc – taka powinna być reakca zdrowo myślącego 14-latka, bo tego już chyba można wymagać od dziecka w tym wieku nieprawdaż?

 29. Mira czy strazak to moze jedna osoba bo nikt takich durnych rzeczy nie pisze.Popieram co pisze DO STRAZAK ja na piejscu pana U zrobil bym porzadek za obraze i to bardzo szybko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kazdy czytajac uwaznie moze sie domyslec kim jest mira albo strazak czy ja lub ja 4 proponowal bym tej pani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zajac sie dziecmi w koncu do 18 roku zycia jest za nie odpowiedzialna ja na miejsu tej pani udawal bym ze artykulu nie widze i niedodawal bym obrazliwych i glupich komentarzy zdrowo myslaca kobieta zajmuje sie dziecmi a nie siedzi na internecie i glupoty wypisuje w koncu sama syna nie dopilnowala -TO JEJ OBOWIAZEK za swoje bledy wychowawcze obarcza sasiadow!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wobec dzieci mamy prawa i obowiazki kiedy sie nie spelnia obowiazkow nie powinno byc praw!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zgadza sie pani????????????????????????????????????????????????????

 30. Witam STRAŻAKA i dziękuję za pozdrowienia! Skoro już „jesteśmy JEDNĄ osobą”he,he (cokolwiek miałoby to znaczyć) to może powinniśmy sie chociaż poznać?! Ha,HA!

 31. I jeszcze jedno-do CZŁOWIEKA….myślącego?! Na miejscu pana U zrobiłby pan porządek za obrazę?! Przepraszam ,ale ciekawa jestem co zrobiłby pan na miejscu tej obrażanej pani?! Łżeć jak pies wszystkim było wolno ,a strażakowi napisać prawdy -nie?! Żal….

 32. A która to niby obrażona pani SMIECH NA WSI nie masz
  wstydu kobieto wypisujesz bzdury obrazasz ludzi a kazdy wie kim jestes może
  po imieniu CIE nazwac zebys po rozum do glowy przyszla POZDROWIENIA to na
  kartce pocztowej rob !!!! gdybys zajmowala sie dziecmi nie doszlo by do tego
  WSTYDU NIE MASZ KOBIETO !!!!!!!!!!NIE WSTYD CI NA WSI ???????? (MIRA)ALBO
  INACZEJ PO IMIENIU CI NAPISAC???????????BO JA NA TWOIM MIEJSCU WSTYDZIL BYM
  SIE LUDZIOM POKAZAC NIE TYLKO NA WSI ALE W OKOLICY !!!!tak bym zrobil na
  miejscu tej obrazonej pani !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 33. Szkoda mi ludzi którzy piszą takie rzeczy ! Tak nie można . Sąsiedzi zwariowali , rodzina normalna. A może inni wypowiedzą się właśnie na temat ludzi którzy wygadują takie bzdury. Dziecko 14 letnie powinno być samodzielne. Matka nie będzie pilnować go 24 h na dobe no proszę! Co , u was pożar nigdy się nie zdarzył i co odrazu takie obwinianie, takie gadanie. Nawet dorośli ludzie nie raz przez przypadek spowodować mogą takie coś. Ale żeby odrazu tak obrażać. Wstyd i chańba. Ludzie piszący obraźliwe komentarze o tej rodzinie i sami autorzy tego tekstu są gorsi niż dzieci.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here