Siedlaczek walczy o „Kłos zboża”

0

Poseł chce, by obraz "Kłos zboża", stanowiący bezcenną wartość historyczną dla regionu, a będący obecnie w posiadaniu agencji rolnej w Opolu, został przekazany raciborskiemu muzeum. W tej sprawie interpeluje do ministra kultury.

– Obraz „Kłos zboża”, ukazujący kłos, który został wyhodowany w latach przedwojennych  na terenie obecnego sołectwa Tworków w Gminie Krzyżanowice,   stanowił i stanowi nieprzerwanie bezcenną wartość historyczną, zarówno dla mieszkańców tego sołectwa, jak i całego regionu – twierdzi Henryk Siedlaczek.

- reklama -

 

Obraz, który przejęty po byłym właścicielu przez Państwowe Gospodarstwo Rolne Tworków, następnie PGR  Kombinat Racibórz, stał się ostatecznie po likwidacji PGR własnością Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa Oddział Terenowy w Opolu. Agencja, doceniając wartość zniszczonego obrazu, odrestaurowała historyczne dzieło.

 

Zdaniem posła przechowywanie tak znaczącego dzieła w biurze czyni niemożliwym jego eksponowanie i zapoznanie się z nim szerszemu kręgowi odbiorców, zainteresowanych sztuką. Trudno o bardziej właściwe miejsce do przechowywania i eksponowania dorobku kulturowego i dziedzictwa niż muzeum. Z tego powodu postanowił wesprzeć wspólną inicjatywę muzeum i władz Krzyżanowic.

 

Poseł chce, by dzieło zostało włączone do zbiorów muzeum w Raciborzu. Pierwszy raz upomniał się o zwrot u ministra Zdrojewskiego we wrześniu 2010 roku. Ponieważ nie uzyskał satysfakcjonującej odpowiedzi, ponowił prośbę w marcu 2011.

Marzec to miesiąc wzmożonej aktywności Henryka Siedlaczka. Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej wystąpił z interpelacjami w następujących sprawach: udzielania pomocy weteranom poszkodowanym w misjach (do ministra obrony), karania kierowców ostrzegających przed kontrolą policyjną (min. sprawiedliwości), wpisania na listę organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku za 2010 r. LKS BUK Rudy (min. pracy). Wystąpił także z oświadczeniem w sprawie 130 mln zł przekazanych w ubiegłym roku gmino przez Jastrzębski Holding Węglowy oraz Katowicki Holding Węglowy.

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here