Od lutego obowiązują automatyczne światła dzienne

  0

  Wszystkie sprzedawane w Unii Europejskiej nowe samochody osobowe muszą być wyposażone w automatyczne światła dzienne, ponieważ weszła w życie dyrektywa UE, która zakłada zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

  Światła te włączają się automatycznie przy zapalaniu silnika. Dzięki temu nie trzeba używać świateł mijania, które w przypadku braku świateł dziennych, są obowiązkowe przez cały rok w Polsce i wielu innych krajach Unii. W porównaniu ze światłami mijania, światła dzienne zużywają zaledwie 25-30 proc. energii, a jeśli używa się technologii LED, to oszczędność prądu wynosi następne 10 proc.

  - reklama -

   

  Komisja Europejska zapewnia, że taki rodzaj oświetlenia zapewnia większą efektywność energetyczną i popiera obowiązek jazdy na światłach w dzień przez cały rok co zwiększa bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. Na podstawie różnych badań, zmniejsza to liczbę wypadków w dzień o 5 do 15 proc., a wypadków z udziałem motocykli nawet o 30 proc.

   

  Światła dzienne różnią się od świateł mijania przeznaczonych do oświetlenia drogi; świecą wprost na nadjeżdżające pojazdy, rowerzystów albo pieszych, ale słabym światłem. Po zmroku są przełączane na zwykłe światła automatycznie lub ręcznie. Ważną sprawą jest to, że światła dziennie służą jedynie do jazdy w dzień wyłącznie wtedy, kiedy są dobre warunki. W czasie deszczu czy mgły trzeba używać świateł mijania.

   

  Poza Polską, cały rok na wszystkich drogach kierowcy muszą jeździć na światłach m.in. w Danii, Finlandii, Szwecji, Islandii, Słowacji, a także Norwegii. Kraje skandynawskie są pionierem wprowadzonego 7 lutego w krajach UE rozwiązania – od wielu lat większość aut sprzedawanych w tych krajach wyposażona jest w automatyczne światła dzienne. Od 7 lutego automatyczne światła dzienne muszą być obowiązkowo montowane w samochodach osobowych i dostawczych, a od 2013 także w ciężarówkach i autobusach.

   

  /w/

   

  Przeczytaj najnowsze wydanie Gazety-Informatora

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here