Lekcja fizyki w Bibliotece

0

W Bibliotece na ul. Kasprowicza 12 odbyło się nietypowe spotkanie, które przyciągnęło bardzo duże grono zainteresowanych. Gościem książnicy był Prof. dr hab. Janusz Wolny, który opowiedział o wpływie ruchu obrotowego Ziemi na zjawiska życia codziennego.

Prof. dr hab. Janusz Wolny z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej przywiózł ze sobą z Krakowa duży pojemnik wypełniony przyrządami do przeprowadzenia doświadczeń, więc jak można się było spodziewać, wykład okazał się niezwykle pasjonujący. Gość barwnie opowiadał między innymi o sile Coriolisa, wahadle Foucaulta, energii kinetycznej i innych zjawiskach, które oddziałują na nasze codzienne życie, na przykład w trakcie prania w pralce. Zobaczyć można także było jak przyrząd o nazwie bączek japoński "staje na głowie”, czy jak przy zdecydowanych szybkich ruchach wiaderka woda znajdująca się w środku nie wylewa się.

- reklama -

 

 

 

Publiczność interesowała sytuacja po niedawnym trzęsieniu Ziemi w Japonii i związane z tym konsekwencje – przesunięcie wyspy i zagrożenie nuklearne. Profesor chętnie odpowiadał na każde pytanie a spotkanie, które przebiegało w bardzo swobodnej, miłej atmosferze zaakcentowało obchody Roku Marii Skłodowskiej-Curie.

 

 

 

bibl-rac.pl

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here