Strefa płatnego parkowania zabija handel w centrum…

3

…uważa Michał Fita i proponuje jej zniesienie bądź zastąpienie strefą ograniczonego parkowania. Prezydent nie widzi związku między płatnym parkowaniem a obrotami sklepów. – Gdyby nie strefa, w centrum parkowaliby tylko okoliczni mieszkańcy i właściciele sklepów – twierdzi.

- reklama -

Fita (RSS Nasze Miasto) wyraził zadowolenie z działań podejmowanych przez magistrat na rzecz rozwoju gospodarczego: starań o utworzenie strefy ekonomicznej oraz obniżek cen czynszów dla najemców prowadzących działalność gospodarczą w lokalach należących do miasta. Jego zdaniem dalszemu ożywieniu handlu w naszym mieście (który ma się coraz gorzej) przysłużyłaby się likwidacja strefy płatnego parkowania, i z taka też propozycją zwrócił się do prezydenta Lenka . – Analiza firmy z Katowic sprzed kilku lat wykazała, że strefa handlowi szkodzi. A proszę spojrzeć na hipermarkety, tam parkingi są bezpłatne i mają duże obroty.

 

– Handel w Raciborzu ma się bardzo dobrze – nie zgodził się prezydent, zastrzegając jednak, że nie dotyczy to małego handlu. Tu jego zdaniem rzeczywiście nie jest najlepiej, a będzie coraz gorzej, gdyż nie wytrzyma on konkurencji z sieciami. Nie widzi jednak zależności między strefą płatnego parkowania a obrotami małych sklepów w centrum miasta. – Strefę wprowadziliśmy po to, by ludzie mieli w mieście gdzie zaparkować. Gdyby jej nie było, parkowaliby jedynie okoliczni mieszkańcy i właściciele sklepów.

 

– To budujmy w takim razie parkingi dla mieszkańców – nie ustawał Fita , ale Lenk , jak się okazało, miał odpowiedź i na to: – Sukcesywnie powstają nowe parkingi dla mieszkańców. Jak będzie ich wystarczająca ilość, pomyślimy o zniesieniu strefy.

 

Według Fity inną alternatywą dla strefy płatnego parkowania mogłoby być objęcie centrum strefą ograniczonego parkowania, jak ma to miejsce na ul. Opawskiej. – Jeśli ludzie nauczą się korzystać z takich dobrodziejstw, wtedy to zrobimy. Na razie taka strefa nie funkcjonuje najlepiej – przyznał M. Lenk.

 

Zdaniem prezydenta jeszcze przez jakiś czas potrwa, zanim ludzi nabiorą prawidłowych nawyków w parkowaniu. – Każdy chciałby parkować wszędzie za darmo i jak najdłużej. Tego się muszą oduczyć, nawet przez mandat.

 

/ps/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Jeśli Lenk twierdzi, że w Raciborzu z handlem jest dobrze, to … mamy odpowiedniego człowieka na odpowiednim miejscu. Znającego swoje miasto, kompetentnego, dobrze poinformowanego… Wcale nie jest oderwany od rzeczywistości…

  2. upadajacy handel ? przeciesz on w raciborzu juz dawno upadl , zadnej porzadnej galeri nie ma , wiec czym ma przyciagnac te miasto ? w miescie jest tylko jeden hiprrmarket wiec co to za konkurencja pozatym ludzie chca miec prawo wyboru kazdy chce taniej kupic

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here