Elektroniczne publikacje w bibliotece PWSZ

0

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zakupiła bazę publikacji elektronicznych ibuk. Studenci za pośrednictwem internetu mogą korzystać z 179 publikacji. Planowane jest dokupienie tytułów.

Z myślą o czytelniku wprowadzamy w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zmiany i udogodnienia. Z tego względu biblioteka zakupiła bazę publikacji elektronicznych ibuk. Ibuk.pl to pierwsza i największa w Polsce czytelnia podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim z zakresu humanistyki, nauk społecznych, ekonomicznych, matematyczno-przyrodniczych, prawnych, medycyny i informatyki. W ibuku.pl można znaleźć elektroniczne wersje publikacji czołowych wydawców, m.in. Wydawnictwa Naukowego PWN, Wydawnictw Naukowo Technicznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Wydawnictwa Naukowego Scholar, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Oficyny Wydawniczej Impuls, Wydawnictwa Wolters Kluwer Polska. W ibuku znajduje się już ponad 1700 wartościowych publikacji, przydatnych i wykorzystywanych w dydaktyce na poziomie akademickim.

- reklama -

Przez jeden miesiąc czytelnicy naszej biblioteki testowali bazę, a następnie zakupiliśmy dostęp do 179 publikacji. Możliwe jest również dokupienie w trakcie trwania umowy puli dowolnie wybranych tytułów, na liczbę dni pozostałą do końca umowy. Czytelnicy elektronicznie mogą sami zaproponować dokupienie wybranego przez siebie tytułu. W cenie katalogowej książki drukowanej posiadamy 5 jednoczesnych dostępów do elektronicznego odpowiednika publikacji na okres 12 miesięcy. Jednocześnie 5 osób może otworzyć i czytać tekst tej samej książki. W zależności od konfiguracji sieci bibliotecznej tzn. zakresu adresów IP, zakupione książki mogą być dostępne poza siedzibą główną biblioteki, np. w instytutach znajdujących się w innej części miasta, w przypadku uczelni – w całej sieci uczelnianej. Możliwy jest dostęp zdalny, pozwalający użytkownikom na czytanie książek z dowolnego komputera. Studenci i kadra akademicka mogą więc korzystać z ibuka z domu, akademika, stancji itp.

Logowanie działa pod specjalnym adresem, a biblioteka przekazując użytkownikom login i hasło odnotowuje dane użytkownika. Chodzi o to, aby w razie potrzeby, np. w przypadku stwierdzenia ewentualnych nadużyć, można było zidentyfikować osobę. Wykaz dostępnych książek wraz z linkami znajduje się na koncie uczelnianym, na specjalnej stronie informacyjnej dla bibliotek www.ibuk.info.pl. Użytkownik po wejściu na stronę ma bezpośredni dostęp do książek w ibuku. Przejście do czytania odbywa się bezpośrednio ze strony „dostępne książki”. Przy pozycjach, do których uczelnia ma dostęp, pojawia się przycisk „czytaj”.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie http://www.ibuk.pl/korpo/jak_korzystac.php). Zachęcamy do zapoznania się z aktualną zawartością księgozbioru ibuka oraz pobrania haseł i loginów z naszej biblioteki, aby można było korzystać z publikacji ibuka na komputerach domowych. Korzyści dla biblioteki z posiadania ibuka: stworzenie własnej, unikalnej bazy publikacji akademickich, naukowych i specjalistycznych w języku polskim, z zawartością dostosowaną do potrzeb czytelników, nowoczesny wizerunek w oczach czytelników – dostosowanie do światowych trendów, szybki dostęp do nowości (subskrypcja, dokupienie dostępów), zawsze zadowolony
czytelnik – książka w ciągłym dostępie.

Bibliotekarz do tej pory pracował głównie w oparciu o własne zasoby biblioteczne, obecnie jest przewodnikiem po wirtualnych, globalnych zasobach wiedzy. Szczególna rola przypada bibliotekarzom, którzy edukując użytkowników stosownie do zmieniających się potrzeb i rzeczywistości, ułatwiają dostęp, ocenę i praktyczne wykorzystanie coraz liczniejszych zasobów informacji.

mgr Zenona Mrożek, Dyrektor Biblioteki PWSZ
Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 3 (42) / marzec 2011

 

 

       Czytaj również:

          – inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii
          – inne artykuły związane z PWSZ w Raciborzu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Czytaj pełne wydanie

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here