Od 2013 zapłacimy za padający deszcz?

36

Miasto pracuje nad wprowadzeniem "podatku od deszczówki" czyli opłaty za odrowadzanie wód opadowych. Opłata taka naliczana jest od powierzchni dachu i posesji. Prezydent chciałby, aby obowiązywała ona od 2013 roku.

Opłata taka, potocznie określana "podatkiem od deszczówki", przyjmowana jest w coraz większej ilości miast. Jako pierwsza wprowadziła ją Piła w 2003 roku. O planach wprowadzenia jej w Raciborzu poinformował prezydent Lenk podczas dzisiejszej sesji. Na razie nie wiadomo, w jakiej formie miałaby obowiązywać. Wśród rozpatrywanych rozwiązań jest również takie, jakie stosowane jest w Żorach, że za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych za mieszkańców płaci gmina, zaś instytucje, markety, firmy, etc. płacą wodociągom z własnej kasy. Póki co, za wcześnie jeszcze mówić o konkretach, jedno jest pewne: prezydent Lenk chce, by nowa opłata obowiązywała od 1 stycznia 2013 roku.

- reklama -

 

Dla porównania: Koszt odprowadzania deszczówki w Białej Podlaskiej kształtuje się na poziomie 31gr za metr kwadratowy na miesiąc, w Namysłowie wynosi 4gr (również za miesiąc), w Bielsku Białej 3,33 zł na rok z metra kwadratowego powierzchni.

 

Podstawą prawną do wprowadzania opłat za odprowadzanie wód opadowych jest ustawa o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków z dnia 17 lipca 2001 r. 18 czerwca 2006 r. ukazało się rozporządzenie ministra budownictwa w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Rozporządzenie to stanowi, że taryfy, w zależności od ich rodzaju i struktury, dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców zawierają m.in. cenę za jednostkę miary powierzchni zanieczyszczonej o trwałej nawierzchni, z której odprowadzane są ścieki opadowe i roztopowe kanalizacją deszczową. Oznacza to, że wody opadowe trafiające do kanalizacji z dachów, parkingów itp. traktowane są jak ścieki, a więc za ich odprowadzanie przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może żądać opłat (za serwisem wodkaneko.pl).

 

/ps/

 

 

 ———————-

Reklama:

 

Raciborski Katalog Firm – największa internetowa baza firm Raciborza i okolic.
Sprawdź, czy Twoja firma już się tu znajduje.
Dodaj bezpłatny wpis do Raciborskiego Katalogu Firm !

www.firmy.raciborz.com.pl – Poleć znajomym!

Katalog Firm oferuje również płatne formy prezentacji Twojej firmy, m.in. graficzna prezentacja firmy , wyróżnienia w branżach. Jesteś zainteresowany?  Skontaktuj się z nami! – tel. 32 414 90 30
lub mail: [email protected]   [email protected]

Prezentacja w Internetowym Katalogu firm – to najtańsza a zarazem skuteczna reklama internetowa.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

36 KOMENTARZE

 1. zaraz za oddychanie i pierdzenie każą zapłacić qrwa #@@!%$&#Q#

 2. lo

  i to tak jest, a potem Lenk zdziwiony że mu ludzie spierd..ją z miasta – ten przepis to rozbój w biały dzień… szlag mnie trafia, cholerni eksperci od podwyżek i stawiania pomników, daj mi chłopie zarobić żebym miał z czego zapłacić te wasze podatki – zapomniałem , na stwarzaniu miejsc pracy to wy się przecież nie znacie, – gdzie jest opozycja ??? zablokujcie to draństwo !!!

 3. do lo

  No to najwyższa pora spiepszać z tego „zasranego” miasta….

 4. Mam nadzieję, że kościół się nie wykpi od tego podatku i księżulkowie też zapłacą. Nieliche mają te dachy.

 5. Max

  LUDZIE, APELUJĘ DO WAS!!!! NIE DAJMY SIĘ. Skoro Lenk nie rozumie, wyjdźmy na ulice! Albo po prostu spakujmy się i wyjedźmy.

 6. QWE

  NIE NO W TYM MIEŚCIE żYĆ SIĘ NIE DA!!!!!!!! CZEGO JESZCZE NIE WYMUŚLĄ????

 7. Jaś

  Obecny podatek wystarcza ponoć tylko na utrzymanie biurokracji i nic nie robienie .Nie prościej by było nic nie robić bez biurokracji?.

 8. Przecież taka opłata od lat funkcjonuje w wielu miastach i nikt nie płacze. Wszyscy odprowadzający ścieki i tak płacą za ich oczyszczanie i utrzymanie sieci kanalizacyjnej. To tylko wyodrębnienie w taryfie opłaty na kanalizację ogólnospławną. Zapewne będzie nieodczuwalne dla portwela przeciętnego Kowalskiego. Zanim zaczniecie krzyczeć, poczytajcie trochę w internecie.

 9. Jaś

  Ty wodociągowiec poszukaj i podaj mi ile miast ma większą stawkę za ścieki jak my.

 10. @Jaś

  JASIU spójrz na to inaczej/ Przynajmniej PRZODUJEMY w kraju hehehe.

 11. Prezydent Lenk to członek Platformy Obywatelskiej. Partii dbającej, by Polakom żyło się lepiej. Pamiętajcie o tym oddając swój głos na PO jesienią podczas wyborów.

 12. Max

  Ale drogi wodociągowcu, zauważ, że obecnie mamy najdroższą wodę w polsce. Jak do tego dojdzie dodatkowa opłata. A potem kolejna jak nam Lenk liczniki na pisiory założy żeby kasować za oddany mocz chyba pobijemy rekord europejski a może i światowy.

 13. Max

  Przecież dla Lenka liczy się tylko władza. Kandydował z tej listy która akurat była na topie. Gdyby wtedy rządził PiS, Lenk kandydował by z ich listy. Proste, by żyło się lepiej Lenkowi, Krzyżkowi, Trawińskiemu i przede wszystkim Wojnarowi… Po trupach do koryta!!!!!! I wywieźć Lenka na taczce z tego cholernego miasta!

 14. ads

  podczas wyborów trzeba zdemontowac ten układ mirkowo-tadeuszowo-sekciarski , szkoda że do tych lokalnych jeszcze tak daleko

 15. „Wśród rozpatrywanych rozwiązań jest również takie, jakie stosowane jest w Żorach, że za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych za mieszkańców płaci gmina, zaś istytucje, markety, firmy, etc. płacą wodociągom z własnej kasy”
  Ludzie. Doczytajcie najpierw, jeszcze raz proszę. Może się okazać, że jakby nie szukający sensacji pismacy, wcale byście tego nie zauważyli. Płaczecie, że hipermarkety są zwolnione z podatków. Spójrzcie, jaką powierzchnę mają dachy i parking takiego Auchan. I ile z tego tytułu zapłacą. To naprawdę nie uderzy w szarych Kowalskich.

 16. I jeszcze jedno: mamy jako jedni z nielicznych kompleksowo zrealizowaną dużą inwestycję „gospodarka wodno – ściekowa”. To się głównie odbija na wysokich cenach. To tak apropo @MaX & Jaś

 17. osssa

  a co mnie to gówno obchodzi co mamy zrealizowane skoro sami za to płacimy, co mi za radość że moje gówno jest w nowoczesny sposób odprowadzane i neutralizowane, co mam z tego powodu na facebooku LUBIE TO se dupnąć ? mnie obchodzi kasa która mi z kieszeni na każdym kroku ucieka na jakieś dziwne podatki, a jeśli chodzi o te rozpatrywane rozwiązania to znając życie wybrane zostanie właśnie to które nas mieszkańców obciąży

 18. ads

  wodociągowiec – czyli mamy rozumieć że jak inwestycja zostanie spłacona to będą drastyczne obniżki cen wody i kanalizy ???

 19. Nie na temat, ale do komentarza ~Przypominam (Dzisiaj 21:32)
  To nie koniec niespodzianek donka, bronka, rycha, mira.
  Już niedługo największy prezent: KATASTER!
  Wtedy dopiero zapłaczemy
  A nasze łzy spłyną do kanalizacji

 20. wodociągowiec lachę ciągnij nie wodę lachociągowcu

 21. YYY

  Zamiast tworzyć nowe miejsca pracy wolą nowe podatki wymyślać. Smutne. Szkoda tego miasta.

 22. Co sie oburzacie na taki podatek ? W BRD jest to normalne , ze sie placi ten podatek . Dlatego by zminimalizowac pobór wody np do podlewania ogródka czy trawników instaluje sie cysterny podziemne . Woda z dachu leci do tych cystern i potem podlewa sie nia ogródek czy splukuje sie WC . Macie szczescie , ze nie wpadli na pomysl by wybrukowana powierzchnie przed domem nie ujac w ten podatek . To tez normalne w BRD . Stamtad splywa woda tez do kanalizacji ! Dlatego wielu ma przed domem w Niemczech tzw kratke betonowa i nie jest to tak mocno opodatkowane ; bo woda nie splywa do kanalizacji ale wsiaka w ziemie i dochodzi do wód gruntowych . Skas te pieniadze musza byc . I nie ma sie co rzucac albo pisac ” ja w Reichu to mozna bo macie wiecej ” . Macie tyle samo w RP i za ten luksus ( dom ) trzeba placic . Jak wam jeszcze dowala za smrodzenie weglem ( piece ) w czasie zimy i czysczenie ulic i naprawe chodników i podatek od przebudowy kanalizacji , zrobienie wjazdu na posesje , czy oswietlenia ulicy to bedziecie juz calkiem w EU . Ade

 23. Nieeeeeeeee!!!!!!!!!
  Ten pomysł trzeba za wczasu torpedowac! (gdybym był mieszkańcem miasta staral bym się tak zrobic 🙂 )
  W czasie najbliższego posiedzenia Rady Miasta, raciborzanie muszą w jak największej obecności zgromadzic się przed ratuszem – najlepiej z transparentami i hasłami do skandowania. Nie siedzcie na dupie!

 24. Judaszu, tylko przeciętny Polak zarabia 1/4 tego co przeciętny Niemiec. A za jedzenie, ubrania, paliwo, za elektronikę, AGD, itp. płaci tyle samo. Dziwię się, ile ludzie są jeszcze w stanie znieść i nie wyjść na ulice?

 25. Ciiiiiiii…… nie podpowiadaj bo gotowi skorzystać…. ciiiii

 26. Do 10:51 . Tak to prawda 1/4 zarobku z BRD ale czynsz za mieszkanie w BRD 700 € + gaz +swiatlo + telefon + ubezpieczenie . Podatek od tego calego deszczu jest juz w czynszu . W sumie 1/2 przecietnego zarobku idzie na czynsz . W Polsce tez ? Wiec nie ma co marudzic tylko placic . Zachcialo sie EU to je macie w calej pelni . Ade

 27. Podatek za „padający deszcz” powinien nazywać się padatek! Czy w redakcji portaliku pada także deszcz niepadający?

 28. Najwyższy czas pomysleć jak rozwijać Racibórz , a nie obciążać mieszkańców kolejnym podatkiem!!!!!!!!

 29. Dopóki Ojciec mordercy,/skazanego, ale niepoczytalnego, studenta III roku Prawa, wg Sądu w Gliwicach / T.Wojnar, z pensja Prezesa NOWOCZESNEJ c.30 000zł ,,wygrywający,, wybory w….Brzeziu Szkoła Podstawowa Nr 3, a mieszkającego w centrum Raciborza, ustanawiany w,, demokratycznych,, wyborach n a Przewodniczącego Rdy MIasta , już w piatej kadenci /5-tej/, dopóty, nie ma co liczyc na jakiekolwiek zmiany w Raciborzu!

 30. UWAGA! -PORTAL BOI SIĘ TEMATU – TADEUSZ WOJNAR – OJCEM MORDERCY – SKAZANEGO, ALE UNIEWINNIONEGO ZE WZGLĘDU NA NIEPOCZYTALNOSC – UNIWINIONEGO ! TA DEUSZ WOJNAR WYBRANY W SZKOLE PODST.NR 3 W…BRZEZIU! Czym został naruszone forum burkowskiego PORTALU? Panie Burek Pan się BOI?

 31. Czym został naruszony, Panie Burek, regulanin portalu?
  1/ TDEUSZ WOJNAR – JEST OJCEM MORDERCY! -JEST! sTUDENTA BYŁEGO III ROKU PRAWA /INFO PRASA/
  2/MORDERCA TEN /SYN/ ZOSTAŁ SKAZANY ALE, UNIEWINNIONY ZE WZGLEDU NA SWOJA – NIEPOCZYTALNOSĆ?!POWSTANOWIENIE SADU W GLIWICACH! NIE PODWAZAM DECYZJI SĄDU ALE JEST TAKOWE!
  3/TADEUSZ WOJNAR JEST PREZESEM ,,NOWOCZESNEJ,, I .,,ZARABIA,, CIRKA 30 000ZŁ NA MIESIĄC CO USTANOWIŁA JEGO RADA NADZORCZA! WIADOMOŚĆ – NA PODSTAWIE OŚWIADCZENIA MAJATKOWEGO – DOSTEPN4EGO W BIP RACIBÓRZ
  4/ DO RADY MIEJSKIEJ ,,WYSTARTOWAŁ,, ZE SZKOŁY NR3 W BRZEZIU /PRZYSIÓLEK RACIBORZA, SAM MIESZKA W RACIBORZU , MOZNA RZEC CENTRUM!
  KOLESIE PO RAZ PIATY WYBIERAJA GO NA PRZEWODNICZACEGO RM
  5/ POWINIEN MIEC COFNIETY MANDAT TRADNEGO ZE WZGLĘDU NA KOLIZJĘ INTERESÓW ,ALE NIE MA /WOJEWODA JASTRZĘBSKI/
  SZEF PORTALU IRENEUSZ BUREK USUWA KOMENTARZ W ZWIAZKU Z NARUSZENIEM REGULAMINU!
  CO JEST NIEZGODNE Z REGULSMINEM?

 32. ekolog

  ale pomysł? CZy DEszcz nie może być KAnalizacją.Nie mogą kasy ściągnąć za kanalizację … to biurokracja wymyśla jak ściągnąć od uczciwych obywateli.(wszyscy nie płacą) Wodę deszczową gromadzę do podlewania ogródka. Poroniony pomysł, głupota ! Czasami jest tak że w jednej dzielnicy pada deszcz a w innej nie. Jak ze sprawiedliwością? To są SKRAJNOŚCI- podatek od deszczu. Może podatek za … da się byle co wymyślić. A kasa miasta się zapełni.

 33. Samorządy nie mają pieniędzy, ale pieniądze na dodatkowe podejrzane etaty są, zabiera się z budżetu na Gospodarkę Wodną – wystarczy że Przew. Rady tak „uchwali” i jest wszystko OK – zgodnie z polityką PO. Gospodarka Wodna, to cieki (deszczowa woda) – rowy, które grawitacyjnie spływają do Odry, nie mylić tego z oczyszczalnią ścieków!!! bo takiego połączenia nie wolno mieć!!! Nie wiem czy czasem miasto nie chce sobie w ten sposób ulżyć (dodatkowy podatek) w spłacie olbrzymiego kredytu, który zaciągnął A. Markowiak i będzie spłacany do 2030 roku – właśnie na gigantyczną oczyszczalnię ścieków planowaną na 3 powiaty!!! Dotykamy problemu obowiązku Władzy Lokalnej do zapewnienia bezpieczeństwa Obywateli w tym przed zalaniem wodą deszczową. Potoki, rowy, przepusty mostowe itp. są jak drogi dojazdowe do osiedli zabudowy. Odprowadzenie wody deszczowej do rowu – potoku z własnej posesji jest w interesie własnym właściciela, za swoje pieniądze. Nie ma tu miejsca na jakikolwiek dodatkowy podatek!!! Podobnie ma się sprawa odwodnienia pól gruntowych – Urząd Melioracji wykonuje meliorację za którą płacą zainteresowani rolnicy, przez spłatę zaciągnietego kredytu. Tak było w Raciborzu do czasu, gdy „Markowiakowa” ekipa zaczęła demontować normalny porządek w zarządzaniu miasta. To co podano w artykule, jak sobie radzą inni, to błędne rozumowanie!!!

 34. Proponuję podatek od wanny w łazience, nie wszyscy bowiem posiadaja łazienki, a woda leci do kanalizacji, proponuję podatek od bidetu, tez nie wszyscy maja takie ustrojstwo, a woda dodatkowo leci do kanalizacji, proponuję podatek od…rowerów i wózków, przecież zmotoryzowaniu płacą podatek ukryty w benzynie! Pomysłów na podatki miejskie mam sporo , w razie czego proszę pytac! Aha uaktualnić również podatek wymyslony przez naszych przodków – podymne i pogłowne !

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here