W wakacje dramatycznie spada liczba dawców krwi

0

W bankach praktycznie nie ma niektórych grup krwi. Spada liczba dawców, natomiast rośnie zapotrzebowanie na krew. – Podobna sytuacja zdarza się w każde wakacje – mówi Maria Wiecha, dyrektor RCKiK w Raciborzu .

Budowa nowego budynku RCKiK trwa. Dyrekcja ma nadzieję, że dzięki nowemu obiektowi wzrośnie liczba dawców. Oddanie budynku do użytku ma nastąpić w listopadzie. – Naszym marzeniem jest, aby otwarcie nowego budynku nastąpiło podczas świętowanych 22 – 26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa. Jednak jest to uzależnione od wielu czynników – informują w krwiodawstwie. Pracownicy i dyrekcja RCKiK jednak nie martwią się dotrzymaniem terminu. Teraz największą ich bolączką jest brak krwi. W wakacje dramatycznie spada liczba dawców krwi. 40% z nich to młodzi ludzie – studenci i uczniowie powyżej 18. roku życia. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu od lat współpracuje z ponad 40 szkołami na terenie Raciborza, Wodzisławia, Rybnika i Jastrzębia. Okres letni co roku jest okresem martwym, jeśli chodzi o oddawanie krwi. Młodzież wyjeżdża na wakacje. Tak jest każdego roku. Sytuacja jest szczególnie niebezpieczna, bo przy mniejszej liczbie dawców zwiększa się zapotrzebowanie na krew. – Jest więcej wypadków drogowych, a brakuje dawców – mówi Maria Wiecha, dyrektor RCKiK w Raciborzu .

- reklama -

 

Nowy budynek RCKiK jest już prawie gotowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie 
z planem służyć mieszkańcom będzie mógł już od listopada.

 

RCKiK w Raciborzu stara się pozyskiwać nowych dawców na wszelkie sposoby. – Nasz ambulans jest cały czas w trasie. Staramy się docierać do nowych miejsc. W okresie letnim często zbieramy krew przy kościołach, w małych miejscowościach czy przy zakładach pracy – mówi M.Wiecha. Jednak to nie zawsze wystarcza. Potrzebni są nowi dawcy. To nic nie kosztuje, nie boli, a może uratować komuś życie. Wizyta w krwiodawstwie zajmuje około pół godziny. Samo pobranie krwi trwa 10 minut. 20 minut zajmuje badanie lekarskie i badanie krwi. Również z tego względu warto oddać krew. Przed pobraniem krwi, specjaliści dokładnie nas przebadają. Po oddaniu krwi możemy być pewni, że w naszym organizmie nie ma wirusa B,C czy HIV. Dawcy krwi to najzdrowsi ludzie. Warto jest więc oddać krew, szczególnie latem kiedy tej krwi brakuje. Krew w RCKiK w Raciborzu można oddać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.30. Dodatkowo krew oddać można w ambulansie, który latem pracuje na "podwójnych obrotach". 

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here