Chciał przewieźć odpady. Zatrzymali go w Chałupkach

0

Straż Graniczna ujawniła próbę wwozu ponad 25 ton odpadów przewożonych z terytorium Austrii. 24-letni mieszkaniec Krakowa został zatrzymany w Chałupkach .

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z placówki w Raciborzu podczas realizacji czynności w zakresie ochrony szlaków komunikacyjnych o szczególnym znaczeniu międzynarodowym przed przestępczością, której zwalczanie należy do właściwości Straży Granicznej , w miejscowości Chałupki w trakcie kontroli zarejestrowanego na terytorium Polski pojazdu ciężarowego marki volvo, ujawnili przewożony tym pojazdem odpad w postaci zgarów walcowniczych, powstających przy produkcji żelaza i stali, w ilości ponad 25 ton. W związku z przywozem z terytorium Austrii do Polski odpadu został zatrzymany kierujący pojazdem 24 letni mieszkaniec Krakowa.

- reklama -

 

Naruszenie określonych zasad dotyczących postępowania z odpadami stanowi
naruszenie administracyjne ale ze względu na szkodliwość, przede wszystkim
dla środowiska naturalnego, jest również przestępstwem opisanym
 w kodeksie karnym, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
W przypadku odpadów niebezpiecznych odpowiedzialność jest jeszcze
większa i wynosi od 6 miesięcy do 8 lat.
 

 

Przewóz odpadów w niektórych przypadkach jest dozwolony, jednak na specjalnych zasadach określonych w polskich i unijnych przepisach. W tym przypadku kierowca nie posiadał dokumentów wydanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, jak również dokumentów wynikających z przepisów wspólnotowych. Osoba przyznała się do zarzucanych jej czynów i została skazana na karę 1 roku pozbawienia wolności z jednoczesnym warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 3 letni okres próby oraz grzywnę w wysokości 1000 zł. Kierowca wraz z pojazdem w dniu 13 lipca został zwolniony, natomiast naczepa wraz z ładunkiem stanowiącym odpad została zabezpieczona do dyspozycji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

 

/ak/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here