
WFOŚiGW przeznaczył ponad 2-milionową dotację na kontynuację prac związanych z budową suchego zbiornika przeciwpowodziowego przy rzece Biała Woda w Krzanowicach.
Był to ostatni moment, by nie trzeba było wstrzymywać prac nad jedną z najważniejszych inwestycji na terenie powiatu raciborskiego. Przypomnijmy, że od 2010 roku trwają tam roboty nad zabezpieczeniem zlewni Odry. Każda dotychczasowa powódź na tym terenie wiązała się z zalewaniem ponad 200 domostw i dróg w Krzanowicach, przez zwykle spokojny potok, płynący z Czech. Suchy polder przepływowy o pojemności ok.418 tys. m3 wody stał się więc jedynym ratunkiem przed kolejną powodzią w tym rejonie. Tymczasem ostatnio bardzo realna stała się groźba wstrzymania prac z powodu braku środków na kontynuowanie tej inwestycji. Interwencyjne pieniądze przeznaczyła na ten cel Rada Nadzorcza Funduszu .
5 lipca po wizji lokalnej w Krzanowicach przedstawicieli Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, WFOŚiGW w Katowicach oraz władz gminnych, prace przy budowie zbiornika znów mogły ruszyć pełną parą. Jak powiedziała przy tej okazji prezes Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW, w takich sytuacjach widać jak skuteczna i potrzebna jest dobra współpraca na szczeblu jednostek administracji publicznej i Funduszu. Dzięki niej bowiem, inwestycja przeciwpowodziowa w powiecie, została uratowana i nie zostały wstrzymane najważniejsze prace zabezpieczające mieszkańców przed zalaniem.
Wszystko więc wskazuje na to, że suchy polder ukończony zostanie jeszcze w tym roku. Kosztować będzie blisko 5 milionów złotych. Oprócz zapór, budowana jest część przelewowo-upustowa, przejście młynówki, sieć aparatury kontrolno-pomiarowej oraz czasza zbiornika o łącznej powierzchni 27 ha, w tym blisko 2,5 ha po stronie czeskiej.
W 2010 i 2011 roku WFOŚiGW dofinansował zadania polegające na usuwaniu skutków powodzi i profilaktyce przeciwpowodziowej na terenie powiatu na kwotę 20 milionów złotych. Pieniądze te trafiły m.in. do Nędzy, Gorzyc, Radlina, Wodzisławia Śląskiego, Tworkowa, Rudnika, Pietrowic Wielkich i Raciborza.
/w/
Czytaj najnowsze wydanie Gazety-Informatora





![Raciborskie Dni Urody odbyły się po raz dziesiąty [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Raciborskie-Dni-Urody.jpg)
![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)

![Seniorzy z Raciborza uczą się ratować życie [ZDJĘCIA] Seniorzy z Raciborza uczą się ratować życie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/pierwsza-pomoc-raciborz.jpg)


![Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie [ZDJĘCIA] Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/III-Raciborskie-Forum-Samorzadow-Uczniowskich.jpg)


![I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/polonistyczny-olimp-48-218x150.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)










