Wystawa Lidii Wieczorek

2

27 lipca o godz. 17:00 odbył się wernisaż wystawy Lidii Wieczorek pt. "Śladami tradycji". Zobacz zdjęcia z wystawy Lidii Wieczorek.

 

Autorka wystawy, Lidia Wieczorek
- reklama -

 

 

Tematem prac są zawody, które poprzez coraz większy postęp techniczny często są już zapomniane. Kilka cykli fotograficznych ukazuje:

 

1. Piekarnię – Zdjęcia zostały wykonane w tradycyjnej piekarni w Polskiej Cerekwi która przechodzi z pokolenia na pokolenie od roku 1937. (Ciekawostkę stanowi fakt, iż Opolszczyzna znajdowała się wtedy jeszcze na terenie Niemiec). Wnętrze piekarni nie różni się zbytnio od tej pierwotnej wersji, a pieczywo dalej wyrabiane jest metodami tradycyjnymi.

 

2. Rzeźnię – Zdjęcia wykonane w Ciężkowicach doskonale ukazują zawód rzeźnika – w tradycyjnie działającej rzeźni nad smakowitymi wiejskimi wyrobami pracują razem ojciec z głuchoniemym synem. Pokazane są narzędzia oraz stary wędzownik, który nadaje smak tradycyjnym kiełbasom.

 

3. Produkcję masła – Zdjęcia ukazują mieszkankę wsi Roszowice, która ręcznie wyrabia masło, zarówno na potrzeby własne, jak i na sprzedaż. Podstawowy składnik masła – mleko – pozyskiwane jest z własnych krów. Na fotografiach widać m.in. tradycyjną maselniczkę z wyrzeźbionymi wzorami ludowymi, która jest oczywiście napędzana siłą ludzkich mięśni.

 

4. Domową serowarnię – Kobieta na kolejnych zdjęciach trudzi się wyrobem sera metodą chałupniczą. Pozyskiwany w ten sposób ser jest sprzedawany m.in do piekarni jako nadzienie do śląskiego kołacza. Oprócz tego pozyskuje się również zawiesinę po serze tzw. kapałkę. W gospodarstwie rolnym tego typu działalność nierzadko stanowi dodatkowe utrzymanie rodziny.

 

5. Cmentarz – Ostatni cykl ukazuje ciężką pracę wymierającego już zawodu grabarzy z miejscowości Długomiłowice. Mężczyźni kopiący na zmianę groby o wymiarach 2m długości i 2m głębokości opowiadają, że w ziemi można znaleźć wiele ciekawych rzeczy, takich jak pamiątki z okresu II WŚ, czy nierzadko ludzkie szczątki, co należy do codzienności wykonywanego zawodu.

 

 

 

 

Na wernisaż nie przybyło zbyt wielu zainteresowanych. Ci jednak, którzy odwiedzili RCI byli pozytywnie zaskoczeni pracami młodej artystki. Oprócz podziwiania zdjęć można też było udać się na mały poczęstunek. Warto podkreślić, że ciasta, którymi częstowano gości, wyszły z piekarni opisanej wyżej. Wystawę można podziwiać do połowy sierpnia w Raciborskim Centrum Informacji.

 

/nat/

 

 ———————-

Reklama:

 

Raciborski Katalog Firm – największa internetowa baza firm Raciborza i okolic.
Sprawdź, czy Twoja firma już się tu znajduje.
Dodaj bezpłatny wpis do Raciborskiego Katalogu Firm !

www.firmy.raciborz.com.pl – Poleć znajomym!

Katalog Firm oferuje również płatne formy prezentacji Twojej firmy, m.in. graficzna prezentacja firmy , wyróżnienia w branżach. Jesteś zainteresowany?  Skontaktuj się z nami! – tel. 32 414 90 30
lub mail: [email protected]   [email protected]

Prezentacja w Internetowym Katalogu firm – to najtańsza a zarazem skuteczna reklama internetowa.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. piekna wystawa pani Lidio, gratuluję!

  2. u!

    piękna wystawa i piękna autorka ;p

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here