
Urząd miasta , straż miejska , bibliotekarze i policja włączą się w raciborskie obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu. W ich trakcie odbędą się m.in. pogadanki dla dzieci o bezpieczeństwie ruchu oraz rajd rowerowy.
W dniach 16-22 września przypadają obchody kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT) i Europejskiego Dnia bez Samochodu. Tematem tegorocznej edycji jest efektywność energetyczna. Kampania wpisuje się w cele zapisane w strategii na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającemu włączeniu społeczeństwa w zakresie klimatu i energii "Europa 2020".
Nasze miasto również weźmie aktywny udział w tym przedsięwzięciu, a wszystkie akcje realizowane w tym czasie mają na celu poprawę jakości życia w mieście, zmiany zachowań społecznych w zakresie korzystania ze środków transportu przyjaznego środowisku, a także upowszechnienie nawyków bezpiecznego poruszania się po drogach pieszych i rowerzystów.
W ramach tych obchodów Straż Miejska od kliku już lat organizuje pogadanki w szkołach dla dzieci klas pierwszych na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, jak bezpiecznie dojść do szkoły oraz jak poruszać się rowerem. W tym roku po raz drugi do działań tych włączone zostaną również dzieci 6-letnie uczęszczające do przedszkoli. W czasie tych spotkań strażnicy miejscy wręczą dzieciom ilustrowane książeczki edukacyjne, a także odblaskowe elementy w postaci opasek i szelek polepszających widoczność dziecka znajdującego się na drodze, ufundowane przez Urząd Miasta .
Również Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna , w swoich oddziałach i filiach, wspólnie z Urzędem Miasta przygotuje szereg akcji dla dzieci, gdzie oprócz zdobytej wiedzy, uczniowie i przedszkolaki będą mieli okazję otrzymać ciekawe nagrody i porozmawiać z funkcjonariuszem Policji.
Ponadto urząd miasta zorganizuje rajd rowerowy dla dzieci i młodzieży szkolnej. W ramach rajdu uczestnicy będą mieli okazję poznać istniejące trasy rowerowe w mieście, zapoznać się z walorami przyrodniczymi Raciborza , skorzystać z przygotowanego poczęstunku oraz wziąć udział w grach i zabawach zręcznościowych z nagrodami.
um





![O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach [ZDJĘCIA] O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/Azja-Joanna-Lyko-Dominik.jpg)
![Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA] Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/zamek-piastowski-ferie-zimowe-cioca-od-klockow.jpg)






![Zima pełna pasji. Taneczne i kreatywne ferie w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA] Zima pełna pasji. Taneczne i kreatywne ferie w Raciborskim Centrum Kultury](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-rck-taniec.jpg)
![Komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece. Pierwszy tydzień pełen przygód [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-ferie-zimowe.jpg)
![Mali Odkrywcy Sztuki pożegnali karnawał kolorowym balem [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/mali-odkrywcy.jpg)



![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)





