Dziękczynienie za plony na Starej Wsi

18

W niedzielę 2 września w raciborskim kościele św. Mikołaja parafianie ze Starej Wsi i  Proszowca  uroczyście dziękowali Bogu za tegoroczne plony. Zobacz zdjęcia z dożynek parafialnych .

W procesji pod przewodnictwem proboszcza ks. Piotra Adamowa z placu kościelnego do świątyni udział wzięły dzieci ubrane w barwnych strojach śląskich, „Marianki” i członkowie zespołu tanecznego z Uniwersytetu III Wieku.  Koronę dożynkową, wykonaną przez gospodynie z Miedoni nieśli młodzi rolnicy: Łukasz Korczok, Krystian Komorek, Roman Fiur  i Dawid Stroka . Starościna Maria Korczok,  przekazując proboszczowi symboliczny bochen chleba powiedziała: „ Drogi księże proboszczu, ojcze duchowny naszej parafii. Na Twoje ręce przekazujemy bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbiorów, jako symbol plonów z naszych pół i ogrodów. Dzisiaj pod Twoim przewodnictwem pragniemy podziękować Bogu za urodzaje i ochronę przed kataklizmami , jakie nawiedziły wiele regionów naszego  kraju. Bogu niech będą dzięki.”

- reklama -

 

 

W wygłoszonym słowie Bożym wikary ks. Grzegorz  Sonnek  mówił o ciężkiej , ale uczciwie  i solidnie wykonywanej pracy, która przynosi dobre owoce oraz daje człowiekowi zadowolenie i satysfakcję. Zachęcał do kontynuacji tradycji i obyczajów chrześcijańskich naszych rodziców oraz dziadków. Powiedział też między innymi, iż pracy nie brakuje wokół nas. Życzył tym którzy rzeczywiście szukają aby przy pomocy Bożej , ją znaleźli a tym nielicznym, którzy udają poszukujących aby się zastanowili nad  swoim postępowaniem i zaufali Bogu.

 

 

Na  zakończenie wszyscy zaśpiewali uroczyste „Te Deum Laudamus”, po czym wykonano na tle ołtarza pamiątkowe zdjęcie uczestnikom korowodu a najmłodsi zostali poczęstowani przez starościnę smacznymi czekoladami.

 

 

Oprawę muzyczną przygotowała scholla pod kierownictwem Iwony Chojeckiej oraz mała orkiestra dęta. Piękne dekoracje z jarzyn i warzyw przy ołtarzu to już od wielu lat dzieło Stefanii Hildebrant i członków jej rodziny. Upiększenie świątyni kwiatami oraz pomysłowe przyozdobienia placu kościelnego przygotowali parafianie z siostrą  Tobiaszą.

/K.N./

- reklama -

18 KOMENTARZE

 1. Pochodzę ze Starej Wsi. Oglądałem te zdjęcia i przeczytałem tekst. Dziękujemy
  autorowi p. Krystianowi, bo dzięki tym relacjom jesteśmy wspomnieniami i myślami w naszym , starowiejskim kościele i widzimy piękną uroczystość.
  To dobrze, iż są podtrzymywane i i rozwijane stare tradycje, oparte na wierze w Boga i związane z Parafią. Bóg zapłać Wam.

 2. Plony zawdzieczamy polskiemu kosciołowi, który to…..wynegocjował u samego ….Boga! Ludzie, ciemnota wasza siega ….zenitu! Chłopcy w czarnych sukienkach umieja wsadzić wam do głów kazdą głupote! A mamy XXI -wiek! Wyobrażcie sobie jakie banialuki wpajali waszym przodkom w wiekach średnich!

 3. Albo jesteś innowiercą, ateistą bądź abnegatem społecznym , satanistą
  albo członkiem kościoła N.M.w Żorach.
  Więc nie pisz bzdur na portalach pod materiałami o wydarzeniach
  w Kościele Katolickim.
  Pamiętaj, atakujesz i obrażasz nie tylko kapłanów ale także wiele ludzi wierzących i ich uczucia religijne Kedyś może dojrzejesz
  psychicznie i intelektualnie a wtedy będziesz tego żałować.Teraz przez Ciebie przemawia szatan.

 4. Strona internetowa starowiejskiej parafii to jedna, wielka porażka. Nie ma żadnych aktualności. Intencje mszalne straciły ważność miesiąc temu. Jeszcze całkiem niedawno ogłoszenia parafialne były z początku czerwca. Czy proboszczowi zależy na internetowym kontakcie? Czy członkowi rady parafialnej, autorowi powyższego artykułu, taki stan rzeczy odpowiada? Zamiast słodzić proboszczowi na każdym kroku i pstrykać zdjęcia każdej jego postawy, to by mógł powiedzieć księdzu Adamowowi żeby zrobił porządek z parafiamikolaj.pl. Aktualne ogłoszenia, aktualne intencje mszalne, świeże fotki z wydarzeń parafialnych – to podstawa.

 5. Patrzcie ,/na teksty/ a uwierzycie, jaką nienawiścią, do inaczej myślących i patrzących, zieją ……wierni kościoła katolickiego w Raciborzu /cyt. -innowierca,ateista, abnegat, stanista,przemawiający szatan,smród itd./ To są przedstawiciele kościoła katolickiego? – jeden wielki obciach, wstyd i żenada! To efekty wychowania raciborskich kleryków czy proboszczów, czy też niedouczonych miernot katechetów w szkołach? I macie czelność, powoływać się, na swoje urażone uczucia religijne? Mózgi Wasze, jak rzeszoto przeżarte są kornikiem ślepej, nienawistnej do innych -wiary.Wyspowiadajcie się ze swojej nienawiści ,najlepiej zwracając zaćmione bielmem spaczonej swojej wiary, w gwieżdzisty nieboskłon – miernoty ziemiańskie!

 6. Dalej obrażasz księży i ludzi wierzących.Nazwanie Cię w komentarzu innowiercą, czy satanistą sugeruje Twoja pierwotna ocena kapłanów i katolików praktykujących. To jest jawne naruszenie godności osobistej
  ludzi wierzących i uczuć religijnych , co jest prawnie zabronione.
  Wobec tego aby w przyszłości wyeliminować Twoje złośliwe ataki na Kościół i osoby z nim związane, sprawa zostaje skierowana przez pewną grupę ludzi w Raciborzu, dotkniętych tymi wypowiedziami do rzecznika ochrony danych osobowych. Jednocześnie prosimy administratora portalu do likwidacji Twoich, obraźliwych komentarzy.Wolność i demokracja też ma swoje ramy. Ty je ciągle przekraczasz, korzystając z mośliwości anonimowych wypowiedzi. Ale pamiętajmy , że zgodnie z przepisami prawnymi znajdziemy twoje internetowe namiary.To nie jest straszenie ani atak ale obrona godności ludzkiej i obrona wiary katolickiej.

 7. Ja jestem osobą wychowaną w rodzinie ateistów, Nie wierzę i nie chodzę do kościoła. Ale nie czuję potrzeby atakowania czy krytykowania ludzi Kościoła . TO JEST ICH OSOBISTA SPRAWA. Szanujmy się wzajemnie.
  Do osoby ajwaj – człowieku , twoje antyklerykalne poglądy zostaw dla siiebie.
  Nie zaczepiaj ludzi o innym światopoglądzie.

 8. Zbrodnie przeciwko człowiekowi nie ulegają przedawnieniom, a Wasz kściół popełnił ich , na przestrzeni wieków, więcej niż nazizm i komunizm wzięte razem! Więc nie gadaj o waszych obrażonych uczuciach religijnych! Nie posiadacie ich! Zbrodnie krzyżowców, zbrodnie inkwizycji, zbrodnie przeciwko ludziom nauki, nie dają wam żadnego prawa do obrażania się na cokolwiek! Winniście ciągle i wciaż wołać do – wyciętych w trakcie wypraw krzyżowych , pomordowanych , potopionych , ograbionych, zamęczonych z udziałem koscielnej administacji – mea culpa, mea maxima culpa
  Polecam lekturę ,,Zbrodnie kościoła na przestrzeni wieków,, będziesz wiedział kogo wspierasz i komu wierzysz- miernoto![img]upload/small_12ScreenShot014.jpg[/img]

 9. Brednie jakiegoś zakompleksionego, niedoszłego historyka, który programowo jest uczulony na Kościół. Jego sensacyjki tyle są warte co sprawozdania rzecznika prasowego Jerzego Urbana.

 10. Aha! I należy jeszcze wspomnieć o nieukaranych pedofilach w polskim kościele! W USA, czy Irlandii scigają pedofili w czarnych sukienkach ,w Polsce temat Tabu ! Nie pomnę o zwykłych malwersantach, działajacych w oparciu o komisję majątkową!
  A b r e d z i l i – zwykle, zamęczani na śmierć podczas przesłuchań świętej inkwizycji ! Michaśko musisz ,widzę, podpierać się jakim tam Urbanem, bo tyle warte Twoje odcięcia się, jak odcinanie się pospolitego bąka, na zwykłej końskiej dupie!

 11. Przypuszczam , iż to co zarzucacie Kościołowi jest powtórką z prasy antykościelnej. Nie znacie właściwych realiów. Za księży pedofilów
  w imieniu Kościoła Papież już przeprosił. Prowadzone są dochodzenia prokuratorskie. Winni już zostali ukarani. Po co wywlekać temat który dotyczy na całym świecie kilkuset osób. Spójrzmy ilu pedofilów jest wśród nas , niby normalnym społeczeństwie a szczególnie wśród bogatych biznesmenów, którzy wynajmują sobie chłopców za pieniądze.O tym się nie mówi ani pisze.Księża wywodzą się ze społeczeństwa , takiego jakim jest. Nie przychodzą z Nieba. Sięganie do dawnych wieków tzw. „Świętej inkwizycji”.albo dotykanie majątków kościelnych, które po wojnie zostały zabrane w ramach nacjonalizacji przez komunistyczne władze państwowe. To były własności zakonów lub parafii i powinne w różnej postaci być im zwrócone.W końcu dotychczas zwrócone majątki, choćby w formie pieniężnej
  nie idą do kieszeni przełożonych czy proboszczów lecz pozostają w parafii na niezbędne remonty a w klasztoprach często też na te cele bądż tworzenie placówek charytatywnych. Proszę się z tym dokładnie zapoznać a nie posądzać.
  Gdyby Tobie ktoś coś wartościowego ukradł?

 12. A tak ładnie się zaczęło. Była mowa o wiankach i…
  Otóż, mamy tutaj przykład prawdziwej wojny religijnej.
  Każda religia jest oparta na systemie wartości i przekonań. Każdy z was wyznaje swoją religię i zaciekle jej broni atakując inaczej wierzących. Wśród was KK można zaobserwować szerokie spektrum wierzeń. Od bezmyślnego przemawiania w imę wydumanych wartości (nawet KK tak nie naucza), gdzie bronią jest wściekła agresja, do politycznie poprawnej ale pozornej ugodowości, gdzie obserwuję jednak również ukrytą agresję.
  A wy antyklerykałowie? O agresji nie wspomnę bo widać, ale wy też wierzycie (nawet ty niewierzący)! Wierzycie w własne poczucie misji.
  Po prostu, wszyscy jesteście fanatykami.
  A kościół to nie instytucje, to wewnętrzna moralność i postawa życiowa. Zamiast walczyć w obronie KK lub „jednoosobowego” Kościoła Antyklerykalnego, poszukaj Boga w sobie i odpowiedz na jego cichy głos.
  A zresztą, ja też jestem fanatyk…

 13. Do poprzednika! Masz tu, ściagnięta z sieci , wypowiedz bogobojnego w wierzącego redaktora Terlikowskiego i pomysl jakim szermuje jezykiem ,ten głeboko wierzący! Wsyd i żenada, aby tak o własnym narodzie wypowiadał się głęboko wierzący!

  Wypowiedz Terlikowskiego w sieci!!!!!!!! To ten od FRONDY -naczelny redaktor katolik kraju! ,, Wynik Palikota budzi emocje. – Ja p… Palikot trzeci w Polsce. Polacy…… zwariowali. Pora szykować się na…… ostrą wojnę światopoglądową. Nie odpuszczę – przynajmniej ja – …….temu sk… i poplecznikom. I powiem krótko, wstyd mi za tych, którzy głosowali na… mendę w przebraniu trefnisia – tak tuż po ogłoszeniu wyników napisał w sieci Tomasz Terlikowski. Na marginesie: ten znany dziennikarz……. katolicki pracował kiedyś w „Ozonie”, piśmie, którego głównym inwestorem był nie kto inny, ……ale Janusz Palikot.
  Rozemocjonowany Terlikowski dodał też, że „trzeba się przygotować na wojnę o wiarę i Polskę”. – Krucjata modlitewna to podstawowa broń – różańce, Pismo Święte, post w dłonie i do dzieła – to jego przepis na walkę.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here