A. Hajduk: Powiaty znikną, jeśli będą tak rujnowane

6

– Powoli trzeba będzie likwidować powiaty. Tylko kto przejmie ich zadania? – martwi się starosta. Wg niego działania rządu rujnują budżety samorządów, które nie mają z czego finansować nowych zadań im zlecanych.

Czarne wizje to efekt udziału Hajduka w konwencie starostów śląskich z 14 października br. Spotkanie zdominowały dwa główne tematy: sprawa kontraktowania usług medycznych przez NFZ oraz nowe przepisy w kwestii tzw. pieczy zastępczej. Szefowie powiatów są zgodni: obydwie te sprawy potężnie nadszarpną i tak już wątłe budżety samorządów. – To co twierdzą przedstawiciele rządu różnych szczebli, że samorządy mają pieniądze, jest nieprawdą – skomentował dziś Hajduk przed radą powiatu. Choć minister finansów zwiększył udziały samorządów w podatku od osób fizycznych, to jego zdaniem jest to tylko "darowaniem implantów". Ten dochód będzie mniejszy od szacowanego przez ministerstwo i w żaden sposób nie równoważy kosztów, które powiaty muszą ponosić w związku z realizacją nowych zadań przekazywanych ze szczebla centralnego.

- reklama -

 

Dla przykładu, w związku z wejściem w życie ustawy o pieczy zastępczej (czyli obligujących powiaty do większych wydatków na rzecz rodzin zastępczych) starosta szacuje, iż wyniesie go to dodatkowe 2,5 mln zł. – Dla naszego budżetu to jest katastrofa – zaznaczył dodając, iż wespół z kolegami-starostami będą próbowali wszelkimi metodami wpłynąć na rząd o zmianę przepisów. Hajduk przestrzegł, że wcześniej czy później ustawa ta uderzy również w gminy.

 

Nie inaczej rzecz się ma, jeśli chodzi o kontrakty z NFZ-em, które również uderzą po kieszeni. – Fundusz na nadwykonania ma 50 milionów, a tylko nasz szpital wykonał ich na ponad 4 miliony. Jeśli pomnożyć 72 takie placówki razy 4-5mln każda, to łącznie jest ok. 380 milionów. A NFZ ma ich tylko 50 – poinformował. Fundusz co roku w takim wypadku proponuje samorządom nadzorującym szpitale ugody, w których zgadza się wypłacić 20% należności w zamian za odstąpienie od domagania się reszty. – Czyli mam brać milion albo iść do sądu. Wiadomo, że szptale potrzebują każdych pieniędzy i się na to godzą. W praktyce oznacza to, że szpital nie tylko leczy, ale jeszcze finansuje leczenie, a my mamy kolejne parę milionów w plecy – tłumaczył rozgoryczony.

 

Starosta obawia się, że jednostki samorządu terytorialnego jakimi są powiaty w nieodleglej przyszłości czeka likwidacja, jeśli dalej ich budżety będą tak rujnowane. –  Tylko kto przejmie te zadania, które powiaty mają do wykonania? – podsumował pytaniem bez odpowiedzi.

 

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

6 KOMENTARZE

  1. miasto

    Powiaty są zbędne. To sztuczny twór mający na celu utrzymywać na intratnych posadach urzędniczych takie słabizny jak Hajduk. Lepiej niech zlikwidują powiaty.

  2. To prawda , zlikwidować powiatowych nierobów, już raz powiaty zostały zlikwidowany i wszystko funkcjonowało bez zarzutu .Wynocha z nimi do roboty!

  3. Bye bye

    +1. Powiat jest potrzebny jak włosy w dupie. A Hajduk płacze bo straci robotę i gdzie nową znajdzie. Jak tylko starościć umie> Ile to oszczędności na etatach urzędasów będzie.

  4. Co Hajduk potrafi robić? Sądząc po fatalnym remoncie zamku, użyciu fatalnych materiałów, to Hajduk nie jest nawet w stanie pokoju pomalować. Siedzą takie nieprzystosowane społecznie do życia persony, które już kwiczą, że im koryto mogą zabrać.

  5. Czas najwyższy zlikwidować darmozjadów a kopmpetencje przekazać do Urzędu Miasta.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here