Z SP15 do Turcji

0

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15
z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu uczestniczą w Wielostronnym Partnerskim Projekcie Szkół w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie.

Partnerami „Piętnastki” są szkoły z Turcji, Belgii i Bułgarii. Projekt nosi tytuł „Travel to the world of toys” („Podróż do krainy zabawek”) i potrwa do lipca 2013 r.
Jednym z głównych celów projektu jest pokazanie uczniom i ich rodzicom, jak dzieci mogą aktywnie, kreatywnie i rodzinnie spędzać czas np. konstruując zabawki czy gry wg własnego pomysłu.
W projekcie zaplanowano szereg bardzo atrakcyjnych działań, m.in.: samodzielne wykonanie zabawek przez uczniów, wywiady z rodzicami, dziadkami i o ile to możliwe z jeszcze starszym pokoleniem na temat zabaw i zabawek, jakimi oni się bawili. W każdej szkole powstanie również muzeum zabawek, do którego eksponaty przyniosą uczniowie.

Jednym z założeń projektu jest nauka języka angielskiego poprzez bezpośredni kontakt młodzieży ze sobą, dlatego też do partnerskich szkół będą jeździli nie tylko nauczyciele, ale i uczniowie. Ich przedstawiciele pojadą w maju 2012r. roku do Belgii oraz w październiku 2012 r. do Bułgarii.


W dniach 17 – 22.10.2011 r. nauczyciele SP 15 w składzie wicedyr. Kamila Kubiak oraz nauczyciele języka angielskiego: Joanna Piórko, Dominika Rydzek i Jacek Osowiecki odwiedzili turecką miejscowość Havsa, niedaleko Edirne. Tam właśnie znajduje się szkoła będąca koordynatorem projektu.

Podczas spotkania miała miejsce m.in. uroczysta inauguracja projektu „Podróż do krainy zabawek”. Pierwsze dwa dni wizyty poświęcone były opracowaniu wspólnego logo projektu, omówieniu kolejnych wspólnych działań, ustaleniu terminów ich realizacji oraz wszystkich spraw związanych z logistyką dot. przesyłania materiałów, czy prowadzeniem strony internetowej. Goście mieli też możliwość zwiedzenia tureckich szkół różnych szczebli, poznania tureckiego systemu edukacji oraz poznania metod, form pracy i kryteriów oceniania. Miłą niespodzianką dla gości były prezentacje wykonane przez dzieci: tańce, piosenki, zespołowa gra na gitarze oraz indywidualne popisy gry na różnych instrumentach.

Poza wizytami w szkołach odbyły się liczne spotkania z przedstawicielami władz oświatowych oraz władzami miasta i regionu Edirne. Wiele spośród tych osób było już w Polsce.


Gospodarze starali się również zaprezentować piękno i egzotykę swojego miasta i dzięki ich uprzejmości goście zwiedzili m.in. Meczet Selima, Cerkiew Bułgarską, czy Muzeum Medyczne.
Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wycieczka do Istambułu – największego miasta Turcji. W ramach realizowanego projektu uczestnicy spotkania zwiedzili Muzeum Zabawek. Ogromną atrakcją był rejs statkiem po Cieśninie Bosfor, podczas którego obserwowano piękną panoramę miasta z bogatą i egzotyczną architekturą, jak również gigantyczne statki i promy pływające po cieśninie. Podczas spaceru ulicami miasta podziwiano zabytkowy meczet Sułtana Achmeda (tzw. Błękitny Meczet), Obelisk Teodozjusza i Muzeum Haghia Sophia.


Kolejne spotkania odbędą się w szkołach w Belgii, Bułgarii i w Polsce. Udział w projekcie umożliwi uczniom nie tylko lepsze poznanie dzieciństwa i młodości swoich rodziców i dziadków, ale stworzy też niepowtarzalną okazję poznania nowych kolegów, kultury ich krajów, a także podniesienia umiejętności językowych.
Na realizację projektu Szkoła otrzymała z budżetu Unii Europejskiej środki finansowe w kwocie 20 000 EUR.

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here