„Polterabend” na scenie Raciborskiego Centrum Kultury

0

W piątkowy wieczór raciborzanie mieli okazję obejrzeć niezwykły spektakl teatralny. Aktorzy Teatru Śląskiego wystąpili w Raciborskim Centrum Kultury ze spektaklem "Polterabend". Zdjęcia – "Polterabend" w RCK.

Sztuka "Polterabend" Stanisława Mutza to napisany śląską gwarą poetycki fresk, opowiadający o powikłanej historii Śląska i Ślązaków w minionym stuleciu. Debiutujący w teatrze autor przedstawia modelową śląską rodzinę – niejako ponadczasową i „wieczną”, oraz skomplikowane losy i dramatyczne wybory przed jakimi stają kolejne, urodzone i wychowane w tej rodzinie pokolenia. Rzecz dzieje się w pierwszej połowie XX w., burzliwa historia Śląska pozostaje jednak jedynie tłem dla indywidualnych dramatów, dla żmudnego procesu kształtowania się złożonej, śląskiej tożsamości kulturowej. Pytanie o tożsamość, o granice kulturowej odrębności, jest tutaj podstawowym motorem akcji i konfliktów.

- reklama -

 

 

 

"Polterabend" to próba metaforycznego opisania dwudziestowiecznego dramatu rdzennych Ślązaków: naciskani przez kolejne fale na przemian niemieckiego i polskiego nacjonalizmu, miażdżeni kolejnymi erupcjami totalitarnych ideologii, zmuszeni zostali do zdania okrutnego egzaminu z trwania i z przetrwania. W Polterabend „śląskość” jest jak przeklęty skarb – jest bezcenna, lecz za jej zachowanie płaci się cenę najwyższą. Raciborzanie losy bohaterów śledzili z zapartym tchem. Sala Raciborskiego Centrum Kultury była niemal pełna. Nie tylko sama sztuka, ale również obsada odegrała tutaj bardzo ważną rolę. Na scenie RCK można było bowiem zobaczyć najlepszych aktorów Teatru Śląskiego im. Stanisława Moniuszki w Katowicach.

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here