Muzyczna wilija w kuźniańskim kościele

0

W niedzielę, 15 stycznia, w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej odbył się koncert kolęd pn. "Kolędować Małemu". Zobacz wideo i zdjęcia.

Była to już piąta odsłona tego rodzaju przedsięwzięcia, w który – poza parafią – angażują się rady sołeckie obu jednostek pomocniczych ("Osiedle nr 1" i "Osiedle-Stara Kuźnia") oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. W 2006 r., kiedy to zapoczątkowano koncert kolęd w kuźniańskiej świątyni, przed publicznością wystąpiła Magdalena i Joanna Kaszta. Rok później posłuchać można było dzieci z MOKSiR w Kuźni Raciborskiej oraz Domu Kultury w Dziergowicach. W 2009 r. odbył się koncert z udziałem Katarzyny Pluty oraz kwartetu Altra Volta. Rok temu zaś zaprezentowali się soliści, wywodzący się z wiosek działających przy świetlicach w Turzu i Budziskach wraz z solistą Krzysztofem Wierzchowskim.

- reklama -

 

W tym roku natomiast usłyszeć można było kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru "Senior", działającego przy MOKSiR oraz chóru im. św. Cecylii funkcjonującego przy parafii św. Marii Magdaleny, Jerzego i Marcina Moskały, Grażyny Góreckiej, Magdaleny Kaszty z muzykami (Sabina Gawlik i Arkadiusz Żórawowicz) oraz Natalii Sroki. – Bardzo zależało nam na tym, by nośnikiem dzisiejszego koncertu byli ludzie młodzi, stąd tych kilka ostatnich nazwisk – powiedział w trakcie koncertu jego prowadzący – Bernard Kowol.

Poszczególne utwory przeplatane były krótkimi historyjkami, dotyczącymi świątecznej obrzędowości. B. Kowol przywołał m. in. tradycję łamania się opłatkiem oraz okoliczności stawiania w domach choinek.

 

 

Wśród utworów, które znalazły się w programie niedzielnego koncertu, wymienić można m. in. "Nad stajenką gwiazda płonie", "W nocnej chwili" (Chór im. św. Cecylii), "Dobrych życzeń", "I znów święta",  (Jerzy Moskała z zespołem), "Zaśnij dziecino", "Cicha noc" (Magdalena Kaszta z muzykami) oraz "Idą święta" (Natalia Sroka). Koncert zakończył się utworem pt. "Pozwól mi, Panie", który wspólnie wykonali wszyscy wykonawcy.

Podziękowania za organizację koncertu w imieniu MOKSiR-u złożył dyrektor Michał Fita przybliżając jednocześnie okoliczności powstania utworu wykonanego przez Natalię Srokę oraz osoby, które przyczyniły się do nagrania piosenki.

Koncert podsumował proboszcz kuźniańskiej parafii ks. dr Andrzej Pyttlik: – Bardzo bym chciał, żeby ta jedna, piękna noc, ten piękny czas trwał dłużej. On musi być przeniesiony w naszą codzienność, bo inaczej straci cały swój sens. Chrystus się narodził i żyje pośród nas – w Waszych sercach, w naszych rodzinach. Niech będzie naszą mocą i naszą siłą.

Bartosz Kozina

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here