Raciborzanie przywieźli nagrodę z Leverkusen

0

W Leverkusen – partnerskim mieście Raciborza – zorganizowana została wystawa "Artyści w poszukiwaniu Europy". Uczestniczyli w niej również przedstawiciele Raciborza Wiesława Hołyńska i Waldemar Stolarski.

Do udziału w konkursie zatytułowanym: "Artyści w poszukiwaniu Europy" zaproszone zostało w sierpniu 2011r. Miasto Racibórz. Wiceprezydent Ludmiła Nowacka wytypowała do udziału w konkursie Warsztaty Terapii Zajęciowej działające przy raciborskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Zgłoszone przez placówkę prace otrzymały wyróżnienie i jedną z głównych nagród.

- reklama -

Wiesława Hołyńska pracownik Warsztatów zgłosiła do konkursu projekt multimedialny: film poetycki i fotografie, pochodzące ze spektaklu teatralnego pt. "Obrazy Chmur". Skupiał on uwagę wokół postrzegania świata przez osoby niepełnosprawne intelektualnie. Scenariusz do obu projektów artystycznych oparty został na dwujęzycznym albumie "Szkice pismem", niemieckiej artystki Hilde Fieguth. – W rozdziale "Obrazy Chmur" znalazły się fragmenty wierszy poetów niemieckojęzycznych, które posłużyły mi do budowania fabuły filmowej i teatralnej. W filmie znalazłam miejsce również dla wierszy Józefa Czechowicza. Film trwa 28 minut. Zgłoszone na konkurs fotografie postanowiłam połączyć ze sobą w formie kliszy, dzięki temu praca obejmuje 8 zdjęć różnych autorów – opowiada Wiesława Hołyńska.

W projekcie udział wzięli studenci wydziału fotografii twórczej działającym przy Uniwersytecie Śląskim w Opawie, tworząc cykl artystycznych fotografii, dokumentujący wspólne przedsięwzięcie. Nad pracą studentów czuwał Vojtech Bartek.
– Była to dobra motywacja studentów do przedstawienia kultury ludzi niepełnosprawnych. Tematów fotograficznych, które zajmują się ową problematyką jest mało. Chodzi o ujecie sytuacji osób niepełnosprawnych w ramach ich możliwości życiowych. Pani Wiesławie Hołyńskiej, duchowemu i twórczemu motorowi całego przedsięwzięcia udało się przygotować koncepcję szerokiej aktywności osób niepełnosprawnych oraz zainteresować tym projektem profesjonalnych artystów – wspomina Vojtech Bartek.

Projekt multimedialny z udziałem twórców z Polski i Czech zakończył się sukcesem, który doceniony został m.in. w Leverkusen. Zdobył jedną z ośmiu nagród głównych przyznanych przez jury konkursu "Artyści w poszukiwaniu Europy" w Leverkusen w Niemczech. Na konkursie przyznano również wyróżnienie , które otrzymała praca podopiecznego warsztatów Waldemara Stolarskiego. Nosiła ona tytuł "Wszędzie dobrze, ale w Europie najlepiej". To kolaż wykonany m.in. z papieru i filcu.

 

 

nagrodzona praca

 

 

 

/um/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here