„Technik mechanik” ciągle popularny

0

W ramach nauki zawodu technik mechanik w CKU uczeń nabywa praktycznych umiejętności począwszy od prostych czynności związanych z obróbką ręczną skończywszy na programowaniu i obsłudze obrabiarek sterowanych numerycznie.

W pracowniach obróbki ręcznej uczeń może zapoznać się z następującymi zagadnieniami: piłowanie, cięcie, szlifowanie, wiercenie, rozwiercanie, gwintowanie, kucie metalu na zimno i gorąco oraz obróbką cieplną metalu. W tym celu ma do dyspozycji bogato wyposażone zaplecze techniczne oparte o profesjonalne i markowe elektro-narzędzia. W następnej kolejności w pracowniach obróbki skrawaniem uczy się obsługi obrabiarek jak również poznaje czynności jakie na tych maszynach można wykonać. Uczy się także doboru narzędzi oraz parametrów stosownych do wykonywanych operacji obróbczych zgodnie z kartą technologiczną. Pracownie wyposażone są w różnego typu wiertarki, szlifierki, tokarki, strugarki oraz frezarki. Na podstawie rysunku technicznego części maszyny uczeń planuje proces technologiczny. Następnie w ramach ćwiczeń w oparciu o stworzony proces technologiczny wykonuje dany detal z wykorzystaniem dostępnego i poznanego parku maszynowego.

- reklama -

W dalszym etapie kształcenia zdobywa umiejętność programowania i obsługi maszyn sterowanych numerycznie (CNC). Nauka programowania odbywa się w pracowni komputerowej wyposażonej w przystosowane do tego celu oprogramowanie oraz pulpity (trenażery) sterownicze maszyn CNC. Uczniowie piszą własne programy a następnie testują je na pulpitach sterowniczych w pracowni symulacji obróbki CNC. Jeżeli symulacja obróbki CNC przebiegła  pomyślnie to w następnej kolejności uczeń przystosowuje maszynę CNC do wykonania napisanego programu. Dostosowanie to polega na uzbrojeniu magazynu obrabiarki w narzędzia przewidziane w napisanym programie NC i określenie gdzie znajduje się punkt zerowy materiału. Kierunek ten Centrum Kształcenia Ustawicznego oferuje także w szkole policealnej dla dorosłych.

 

 

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here